Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Grip ve soğuk algınlığı sürekli değişen hava koşullarıyla kışın korkulu rüyası haline gelebilir. Hamileyken ne kadar dikkat ederseniz edin, gribe yakalanabilirsiniz. Gribe yakalanmamak ya da olası zararlarını en aza indirmek için neler yapabiliriz? Hamilelikte grip olmak bebeğe zarar verir mi? sorularını her hamile kadın gibi kendinize sorabilir ve endişelenebilirsiniz. Gelin bu soruların cevabını birlikte öğrenelim

Grip, çok şiddetli belirtileriyle zatürre gibi tehlikeli bir hastalığa neden olabilecek ciddi bir virüs enfeksiyonudur. Sıradan bir insanın bile hayatını oldukça etkileyen virüs, elbette hamileyken sizi oldukça etkileyecektir. Ancak kendinizi hamileyken grip virüsüne karşı koruma altına alabilir, olası zararlarını azaltabilir ve virüsün zatürreye dönüşmesini engelleyebilirsiniz.

Hamilelikte Grip

Grip, üç ayrı virüse bağlı üst solunum yollarını tutan ve tüm vücuda etki eden bir hastalıktır. İnfluenza virüsünün neden olduğu hastalık, her yıl salgınlara neden oluyor. Salgın hastalıkların nedeni, virüsün çok sık şekil değiştirmesi ve vücudun bu virüse karşı savunma mekanizması oluşturamaması diyebiliriz. Gribin en tehlikeli boyutlarından biri de zatürreye neden olmasıdır. Zatürre, ateş öksürük ve balgamla beliren tehlikeli bir akciğer hastalığıdır. Hamileyken gribe yakalanırsanız bağışıklık sisteminin yanı sıra dolaşım ve solunum sisteminde komplikasyonlara maruz kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Grip ile soğuk algınlığı birbiriyle oldukça sık karıştırılan ve birbirlerinin yerine kullanılan iki ayrı vakadır. Ancak ikisi de oldukça farklı komplikasyonlara neden olan hastalıklardır. İkisine de virüsler neden olur ve her ikisi de üst solunum yollarını etkiler. 

Grip, A, B ve C adı verilen 3 tür virüse bağlı bir hastalıkken, 200 değişik tür virüs soğuk algınlığına neden olabilir. Soğuk algınlığının belirtileri, genelde virüsle karşılaştıktan iki gün sonunda kendini gösterebilir. Ateş, soğuk algınlığında kendini göstermezken, en sık karşılaşılan diğer yakınmalar ise nezle, burun yanmalarıdır. Ayrıca boğazda kızarıklığa nadiren rastlayabilirsiniz. Virüsün tipine göre, gözlerde sulanma, geniz akıntısı halsizlik gibi rahatsızlıklarla da karşılaşabilirsiniz. Belirtiler, 7 ile 10 gün arasında kaybolabilir. 

Soğuk algınlığı sadece burun rahatsızlıklarına neden olurken grip tüm vücudu etkiler. Hamileyken grip ya da soğuk algınlığı geçirdiğinizi bu belirtilere göre teşhis edebilirsiniz.
 

Grip Virüsü Nasıl Bulaşır?

Grip virüsü "damlacık enfeksiyonuyla" (virüsü taşıyan bireyin ortama soluduğu havayı başka bir kişinin solumasıyla) oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen ve solunum yolu hücrelerini tahriş etme oranı oldukça yüksek bir virüstür. 

Grip virüsünün A, B ve C olmak üzere üç ayrı tipi vardır. Bunlar arasında özellikle A tipi virüs, hücre yüzeyindeki maddeleri sürekli değiştirebilen ve bu nedenle her seferinde vücuda farklı bir şekil ile girdiğinden vücudun hızlı tepki vermesini engeller. Bundan dolayı salgınlar genellikle A tipi virüs ile kendisini gösteriyor.
 

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Grip, oldukça ağır belirtilerle seyreden bir virüstür. Kış aylarında grip benzeri hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar ağır belirtiler göstermez ve nadir olarak ciddi sorunlara neden olur. Her enfeksiyonu grip olarak yorumlamak yanlıştır.

Grip virüsü vücuda girdikten sonra yaklaşık iki gün içerisinde belirtileri kendini göstermeye başlayabilir. İlk belirtileri, ani ateş yükselmesi, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları ve kırgınlık olarak gözlemlenebiliyor. Ateşinizin yüksek olması, belirtilerin de o kadar şiddetli olması anlamına geliyor.

Eklem ağrıları, ışığa karşı aşırı hassasiyet, gözlerin yanması, kuru öksürük, burun tıkanıklığı diğer belirtiler arasında yer alıyor.

Ateşin düşmesi ve kas ağrılarının son bulmasıyla solunum yollarında yaşanan diğer şikâyetlerin de ön plana çıkmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Gribin en önemli belirtilerinden ateş, 38-40 dereceye kadar yükselebilir. Hamilelik döneminde ateşinizin yükselmesi durumunda mutlaka hastaneye gitmelisiniz.

Anne adaylarında özellikle hamileliğin 2. ve 3. dönemlerinde gribe bağlı zatürre gibi sorunlar nispeten daha sık ortaya çıkabiliyor.

Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de virüsün kana ya da diğer organlara, anne adaylarında bebeğe bulaşması beklenmez. Grip, solunum yolu hücrelerine etki eden bir virüstür. Bu nedenle hamileyken grip olmak bebeğe zarar vermez. Bunun nedeni, virüsün üst solunum yollarını etkilemesi diyebiliriz.

Eğer gripseniz ve tüm belirtileri yaşıyorsanız genellikle bir hafta içinde bu belirtiler hafiflemeye başlar. Bazı kişilerde ise grip, zatürreye çevirebiliyor. Bu, gribin en ağır komplikasyonu olarak tanımlanıyor. Gribe bağlı ölümlerin hemen hemen hepsi, gribin zatürreye dönüşmesi ile yaşanıyor. Bu nedenle, hamileyken grip olmamak için gerekli önlemleri almalısınız.

Hamilelikte Grip Tedavisi

Hamilelikte grip geçiriyorsanız tedavisinde istirahat etmeye ve kendinizi yormamaya oldukça dikkat etmelisiniz. Bu hem hastalığın diğer insanlara bulaşmasını engeller hem de vücudun virüsle savaşması için gerekli ortamı yakalaması açısından önemlidir. Ayrıca istirahatin yanı sıra beslenme ve sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz.

Eğer şiddetli belirtiler yaşıyorsanız, rahatsızlığı atlatmak için doktor kontrolünde belirli ilaçlar alabilirsiniz. Burun tıkanıklığı, ateşin düşmesi ve öksürüğü gidermek için ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Rimantadin ve Amantadin adlı etken maddeleri içeren ilaçlar iyileşme sürecini kısaltabiliyor. Bu etken maddeleri içeren ilaçları doktorunuzun yönlendirmesiyle kullanabilirsiniz.

Gribin en ağır komplikasyonu yani zatürre meydana gelmişse, bunun hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.
 

Hamilelikte Gripten Korunmak Mümkün mü?

  • Grip salgını yaşanıyorsa,  hamileyken grip olmamak için mümkün olduğu kadar evden çıkmamalısınız.
  • Özellikle okullar ve diğer toplu yerler, virüslerin en kolay bulaştığı yerlerdir. Bu nedenle insanlarla yakın temas içerisinde bulunmamak sizin salgına yakalanma riskini azaltır.
  • C vitamini ve çinko vücudunuzun direncini artıran maddelerdir. Çinkonun bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkisi vardır. Bu nedenle tüketilen gıdalarda C vitamini ve çinko bulunmasına dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun direncini artırarak salgından korunabilirsiniz.
  • Uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı yorulma gibi etkenler vücut direncini düşürür.    Uykusuz kalmamaya dikkat etmeli, sigara ve alkolü hamilelik boyunca kesinlikle tüketmemelisiniz.
     

Hamileyken Grip Aşısı Olunabilir mi?

Grip aşıları, henüz grip mevsimi başlamadan bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirmek için uygulanıyor.  Bu aşı aslında grip virüsünün zayıflatılmış halidir ve aşı ile vücudun bu virüse karşı direnç kazanması ve antikor üretmesi sağlanır. Aşılı bir bireye grip virüsü girdiğinde vücut daha önce bu virüsle karşılaştığından ve virüsü tanıyıp, savunma hücresi ürettiğinden dolayı hızlı cevap vermesi ve virüsü vücudundan uzaklaştırması mümkündür.  

Ancak burada şu noktaya da dikkat çekmemiz gerekiyor. Grip virüsü çok kolay şekil değiştirdiğinden vücuda zayıflatılmış olarak verilen aşının ortada gezinen virüs olması gerekir.  

Grip aşısı canlı grip virüsü içermediğinden uzmanlar hamilelikte güvenli şekilde kullanılabileceğini belirtiyor. Hamileliğin özellikle ikinci ya da üçüncü dönemlerinde grip aşısı öneriliyor. Bununla birlikte aşı ile birlikte üretilen antikorlar bebeğe geçecek ve bebeği gribe karşı koruyacaktır. Ayrıca emzirme döneminde de grip aşısı olmak güvenlidir.

Hamilelikte Grip Olunursa Ne Yapmalı?

Grip virüsünün bebeğe geçmesi ve gebelikte istenmeyen durumların yaşanması beklenen bir durum değildir. Ancak gribin şiddetli belirtilerini yaşamamanız ve virüsün zatürreye neden olmaması için oldukça dikkat etmelisiniz.

Anne adayları, genellikle genç ve sağlıklı bireyler olduklarından gebelik döneminde gribe bağlı komplikasyonlar çok nadir ortaya çıkabiliyor. Ancak bu komplikasyonlar ortaya çıktığı takdirde ağır seyredebileceğini göz önünde bulundurmalı ve doktorunuzun önerilerine göre hareket etmelisiniz.

Eğer gebelik döneminde grip belirtileri gözlüyorsanız ilk yapmanız gereken doktorunuza başvurmak olmalı. Muayenenin ardından doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalı ve uyarılarını dikkate almalısınız.

İkinci olarak yapmanız gereken durum ise istirahat etmektir. Gribi daha rahat bir şekilde atlatmak için istirahatinizin yanı sıra beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sigara içen anne adaylarında bu belirtilerin çok daha şiddetli seyrettiğini de unutmamalısınız.

Anne Adaylarının Gripten Korunması İçin Yapması Gerekenler

  • Grip mevsimlerinde -özellikle Mart ve Kasım ayları- mümkün olduğunca toplu yerlerden uzak kalmak ve insanlarla çok yakın temasta bulunmaktan kaçınmalısınız.

  • Eğer grip salgını uyarısı varsa geçene kadar evden dışarı çıkmamanız en güvenli yöntem olabilir. Böylece virüsle karşılaşma olasılığınızı en aza indirmiş olursunuz.

  • Grip aşısını -gerekli durumlarda- olabilirsiniz. Grip aşısı gebeliğin her döneminde uygulanabilmesine rağmen, organ gelişiminin bittiği birinci trimester dönemi aşının uygulanması için en uygun zamandır.  

Aldığınız her türlü önleme rağmen gribe yakalanabilirsiniz. Böyle bir durumda endişelenmeden gribin yarattığı şikâyetlerin en aza inmesini sağlayabilirsiniz. Gribin zararlarını azaltmak için sağlığınıza, beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Böylece gribi en hafif şekilde atlatmış olursunuz. 

Hamileyken grip olmak bebeğe zarar verir mi? sorusu gebelik döneminde gribe yakalanan anne adaylarının aklına hemen gelir. Ancak hamileyken grip olmanın bebeğe zarar vermesi olası bir durum değildir. Çünkü grip, kan yoluyla değil havayla bulaşır. Bu nedenle endişelenmemeli ve bu dönemi doktorunuzun uyarı ve ilaç önerileriyle zarar görmeden atlatmaya bakmalısınız.

  • 06-04-2016 tarihinde eklendi