Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi?

❤ Hamilelik dönemi bebeğin sağlıklı gelişimi için tedbirli olmamız gereken bir dönem. Ancak sağlığımıza ne kadar dikkat edersek edelim özellikle kış aylarında ve mevsimin değiştiği dönemlerde nezle, grip, alerjiler ve genellikle bunların bir sonucu olarak öksürük başımıza bela olabiliyor. Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi? Biliyoruz, kendi sağlığınızdan ziyade bu soru kafanızı kurcalıyor...
  

Tedirginliğinizi hemen giderelim: Hamilelikte öksürük bebeğe zarar vermez! Öksürdükçe karnımızda yaşadığımız o gerilim ve vücudumuzda hissettiğimiz sarsıntı ne güzel ki bebeğimize hiç zarar vermiyor. Ancak hamilelik döneminde öksürük gebelik öncesi döneme göre daha zor atlatılabiliyor. Bunun sebebi hamileyken ilaç kullanımının bebek açısından bazı sakıncalar yaratabilecek olması. İlaç kullanımı tamamen doktor kontrolüyle yapılması gereken bir dönemde öksürüğü -eğer hafif veya orta şiddetteyse- daha çok doğal yöntemlerle atlatmaya çalışmalıyız. Ancak hamilelikte şiddetli öksürük problemi yaşıyorsak mutlaka doktorumuza başvurmalıyız. (Gebelik döneminde ilaç kullanımıyla ilgili daha fazla tıbbi bilgi almak için: Hamilelikte ilaç kullanımı)

Her öksürükle hatta zaman zaman öksürük nöbetleriyle sarsılan karnımızdaki bebeğin nasıl olup da hiç zarar görmediğini aşağıda detaylı şekilde açıklayacağız. Ancak gelin öncelikle öksürüğün nedenleri neler ve hamilelik döneminde öksürüğün kesilmesini hızlandırmak için neler yapabiliriz ona bakalım:

.

Öksürüğün Nedenleri Neler?

Aslında öksürüğün temel nedeni boğazın tahriş ve irrite olmasıdır. Kuru öksürüğe neden olabilecek pek çok rahatsızlık da var: Soğuk algınlığı, alerjiler, astım, tansiyon ve mide reflüsü öksürüğe neden olabiliyor. Bu durumda öksürüğün neden olduğu asıl rahatsızlık tedavi edilirse öksürüğün de kesilmesini sağlamış oluruz.

Öksürüğün kesilmesini hızlandırmak için şunları yapabiliriz:

 • Sıvı ve özellikle su tüketimine oldukça dikkat etmeli, günde en az 8 bardak su içmeliyiz. Tabi içtiğimiz su ve diğer içeceklerin ne çok sıcak ne de çok soğuk olması önemli. 
 • Balla karıştırılmış ılık süt içmek boğazın yumuşamasını sağlayabilir.
 • Özellikle gebelik döneminde sağlıklı beslenmeye olabildiğince özen göstermeliyiz. Protein, vitamin ve minarelleri günlük beslenmemizden eksik etmemeliyiz. (Hamilelikte doğru beslenmek kesinlikle çok önemli. Deneyimli diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay'la gebelik döneminde beslenmeye dair özene bezene hazırladığımız şu videolara bir ara mutlaka göz atmalısınız: Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

 • Ayrıca vücut direncimizi artıran C vitamini ve çinkoyu da yeteri miktarda almalıyız. Böylece grip ve soğuk algınlığına karşı direncimiz artar. -C vitamini ve çinko bakımından zengin gıdalar listesini yazının sonunda bulabilirsiniz-
 • Öksürük bir hafta içinde geçmez ve bununla birlikte ateşimiz de düşmezse gecikmeden doktorumuzla görüşmeliyiz

.

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi?

Yazının en başında da söylediğimiz gibi korkacak bir şey yok; hamilelikte öksürük bebeğe zarar vermiyor. Bebek hamilelik döneminde karnımızda içi sıvı dolu olan amniyon kesesinin içinde gelişimini sağlar. İşte bu kesedeki sıvı bebeği dış etkenlere karşı korur. Böylelikle bebeğimiz, öksürüğe bağlı olarak oluşan sarsıntılardan etkilenmez ve herhangi bir zarar görmez.

Bunun nedeni, kesenin içindeki sıvıya herhangi bir yönden gelen basıncın, karnımızın her tarafına eşit şekilde yayılmasıdır. Böylece bebek gelişebilecek her türlü olumsuz dış etkilerden, öksürmenin veya koşmanın sebep olduğu sarsıntılardan korunmuş olur. Örneğin; hızlı ritimde koşsanız dahi karnınızdaki bebeğiniz bu koşuyla oluşan sarsıntıdan yine aynı sebeple hiç etkilenmez. Bu da bebeğin anne karnında ne kadar korunaklı olduğunu ve doğumun da hamilelik sürecinin de nasıl bir mucize olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte öksürük tedavisi için önerilen çoğu ilaçlar üzerinde yeterince çalışma yapılmamış olduğundan tavsiye edilmediğini söyleyebiliriz. Genellikle soğuk algınlığı ve alerji gibi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçların etken maddesi olan "guaifenesin" üzerinde yeterli çalışma yapılmamış ve hamileliğin ilk üç ayında kullanıldığı takdirde kasık fıtığı ortaya çıktığına dair şüpheler oluşmuştur. Bu nedenle doktorumuza danışmadan kesinlikle kullanmamalıyız.

Örneğin, soğuk algınlığı ve nezlede kullanılan ilaçların bazılarında bulunan "fenilefrin" etken maddesi üzerinde de yeterince çalışma yapılmadığından, fetüste zarar oluşturup oluşturmadığı veya üreme kapasitesine etki edip etmediği tam olarak bilinmiyor. Anne adaylarında ancak açık bir şekilde gerekliliği saptanmış vakalara uygulanabiliyor. "Fenilefrin"in anne sütüne geçip geçmediği de bilinmiyor. Çoğu ilacın anne sütüne geçtiği göz önüne alınırsa bu ilaçlar emziren anneler açısından şüpheler barındırıyor.

Özetlersek hamilelikte öksürük tedavisi için ilaç alımını mutlaka ama mutlaka doktor kontrolünde yapmalıyız. Eğer doktorunuza danışmadan ilaç kullanırsanız -insan düşünmek bile istemiyor ancak- bebekte sakatlık, kas-iskelet anormallikleri, parmaklarda anormallikler meydana gelebilir. Lütfen dikkat!!!

İlaç kullanmak yerine hamilelikte öksürük doğal yollarla da tedavi edilebilir.
.

Gebeliğinizin hangi haftasında nasıl gelişmeler yaşadığınızı merak ediyorsanız Jinekolog Dr. Fatih Esen'le HAFTA HAFTA GEBELİK videolarımızı mutlaka izleyin.

.

Hamilelikte Öksürüğe Ne İyi Gelir?

 • Hamilelikte öksürük tedavisinin en iyi yolu sıcak içecekler içmek. Ev yapımı çorba, zencefil, limon, açık nane çayı nefes yollarımızı açar ve mukusu uzaklaştırır. Ayrıca oda sıcaklığında su tüketimini de ihmal etmemelliyiz. Buna ek olarak ılık duş alarak vücudunuzun rahatlamasını ve nefes yollarımızın açılmasını sağlayabiliriz.

 • Gebelikte öksürük tedaviniz için bir diğer doğal yöntem de tuz gargarası. Yarım bardağın içerisine bir çorba kaşığı tuz ilave ederek yapacağımız gargarayla öksürüğümüzün kesilmesini sağlayabiliriz. Bu da evde kolayca hazırlanabilecek bir reçete.

 • Elma şiddetli öksürük kesmede etkili bir meyvedir. Bir litre suyun içerisine ince dilimlenmiş bir elmayı kabuklarıyla birlikte atın. Haşlandıktan sonra çay gibi tüketin. Hem lezzetli hem de sağlıklı!

 • Hamilelikte balgamlı öksürük sorunu yaşıyorsanız yarım litre suya 7-8 adet keçiboynuzu atarak kaynatın ve için. Bu karışımla balgamınızın sökülmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle sigara içen anne adayları da bu kürü uygulayabilir. Ancak hamilelikte veya emzirirken sigara içmek veya alkol tüketmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından kesinlikle tavsiye edilen bir durum değil.

 • Taze bitkisel çaylar da öksürüğümüzü kesmede son derece etkili. Bitkisel çayı hazırlamak için önce suyu kaynatın. Kaynattığınız suyun içine elma kabuğu, zencefil, ıhlamur ve tarçın atın. Öksürüğe beraberinde grip ve burun akıntısı eşlik ediyorsa çayın içine limon, tatlandırmak için de biraz bal katın. Bitkisel çaylar taze olduklarında çok daha etkili oluyorlar. Bu sebeple çayı taze ancak ılık tüketmelisiniz. Ancak hemen burada bir hatırlatma yapmak gerekiyor. Hamileik döneminde bitki çayları tüketimi uzmanlar tarafından dikkatli olunması gereken konulardan biri olarak belirtiliyor. Bu sebeple işi garanti altına almak adına sadece gerektiğinde, kısıtlı miktarda ve açık demleyerek tüketmek daha doğru olacaktır. Eğer gebelikte bitki çayları tüketimi konusuna daha fazla bilgi almak isterseniz İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin'in uyarılarını dikkate almakta büyük fayda var: Hamileler bu bitkilerden uzak durun!

 • Kekik de bronşit, öksürük ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına iyi gelen bitkilerden bir tanesi. Bir fincan kaynar suda bir-iki çay kaşığı kadar ufalanmış kekik yaprağını 2-3 dakika demleyin ve süzün. Bu şekilde acı gelirse bal ve limon ekleyerek hem çayın tadını hem de yumuşatıcı etkisini artırabilirsiniz. - yukarıda yaptığımız uyarı burada da geçerli. Az miktarda ve açık demleyerek tüketin.-

.

"Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verir Mi?" başlıklı yazımıza son vermeden önce yukarıda verdiğimiz sözümüzü tutalım ve size C Vitamini ve çinko bakımından zengin gıdalar listemizi sunalım. Unutmayın bu dönemde bağısıklık sistemimizi güçlü tutmak için C Vitamini ve çinko içeren besinler bizi destekleyecektir:

C Vitamini Bakımından Zengin Besinler:

 • Turunçgiller: portakal, greyfurt, mandalina, limon
 • Kivi
 • Çilek
 • Kavun
 • Yaban mersini
 • Maydanoz, taze rezene, tere, Roka
 • Soğan ve sarımsak
 • Yeşil biber ve kırmızı biber
 • Kuşburnu
 • Kırmızı lahana
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Taze fasulye
 • Tatlı patates
 • Bezelye

Çinko Bakımından Zengin Besinler:

 • Ispanak
 • Mantar
 • Kırmızı Et
 • Susam
 • Kabak çekirdeği, badem, yer fıstığı, kaju
 • Yoğurt, peynir, süt
 • Yumurta
 • Taze ve kuru fasulye
 • Enginar
 • Muz

.

Bebek.Tv olarak deneyimli diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay ile hazırladığımız Hamilelikte Beslenme 1. Trimester videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz:

.

Hamilelikte nasıl beslenmeliyim? sorusuna uzman diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay'ın verdiği tüm cevap ve tavsiyeleri HAMİLELİKTE BESLENME kanalımızdaki videolarda bulabilirisiniz!

.

Şunu aklımızda bulundurmalıyız: tüm bu yöntemleri denediğimiz halde öksürüğümüz hiç kesilmiyorsa bir doktora gözükmeli ve hamilelikte öksürük problemini çözmek için doktorun önermediği hiçbir ilacı kullanmamalıyız. Eğer, bunu dikkate almaz ve hamilelikte öksürük tedavisi amacıyla doktor tavsiye etmeden ilaç kullanırsak ne yazık ki bebeğimizin sağlığını olumsuz etkileyecek sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bir anne adayı olarak biliyoruz ki bebeğimizin sağlığı bizim için her şeyden önemli. Bu nedenle öksürüğümüzü kesmek için mümkün mertebe doğal yöntemleri tercih etmeliyiz.

Tüm anne adaylarına öksürüksüz, sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dönemi dileriz...

❤ Bebek.Tv 

 • 06-04-2016 tarihinde eklendi