Kaç Haftalık Hamileyim? Kaç Aylık Hamileyim?

❤ Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an "bebeğim kaç haftalık" veya "kaç haftalık hamileyim" soruları ilk akla takılanlardan.

Hamilelikte gerekli programları takip edebilmek ve meydana gelebilecek olası rahatsızlıklara karşı zamanında tedbir alabilmek için hamilelik haftasının bilinmesi önemli. 

Uzmanlar son adet döneminin başlangıç gününden yola çıkarak; ultrason yöntemi veya tüp bebek yöntemiyle kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplıyor. Hamilelik haftanızı kendiniz hesaplamak isterseniz gelin birlikte kolayca hesaplayalım.

.

Kaç Haftalık Hamileyim?

Kadın doğum uzmanları hamileliğin başlangıcı olarak son adet döneminin ilk haftasını esas alır. Buna göre, doktorlar tarafından hesaplanan hamileliğin ilk haftası, sizin hamile olmadığınız bir dönem olarak kabul edilebilir.

Yani son adet kanamasını takip eden hafta sizin henüz hamile olmadığınız, ancak hamileliğin ilk haftası olarak kabul edilen haftadır.

Son adet döneminizin başlangıç gününden itibaren ne zaman hamile kaldığınızı belirlemek tam olarak mümkün değil. Ancak normal şartlarda bu tarihten 38 ila 42 hafta sonra doğum yapacağınızı söylemek mümkün.

Hamile kalmayı planladığınız dönemde adet döngünüzü takip ederek adet başlangıç gününü bir kenara not almanız hamilelik haftası hesaplama aşamasında son derece faydalı olacaktır. Bu bilgi, hamileliğiniz boyunca doktorunuzun doğru tedbirler almasını ve doğru bilgilendirmeleri zamanında yapmasını sağlar.

.

Gebeliğinizin hangi haftasında nasıl gelişmeler yaşadığınızı merak ediyorsanız deneyimli Kadın Doğum Uzmanı Dr. Fatih Esen'le HAFTA HAFTA GEBELİK videolarımızı mutlaka izleyin.

.

Kaç Aylık Hamileyim?

Kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplarken "kaç aylık hamileyim" sorusu da gündeme gelir. 4 hafta bir ay olarak kabul edilse dahi bazen bir ay, 4 haftadan eksik ya da fazla olabilir. Ancak basit bir şekilde kaç aylık gebe olduğunuz hesaplanabilir:

Hamile olduğunuz hafta sayısından 1 çıkardıktan sonra kalan sayıyı 4'e bölerek kaç aylık hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

Örneğin; 13 haftalık hamileyseniz:

13 – 1 = 12 hafta

12 / 4 = 3 ay çıkar.

Bu durumda siz, 3 aylık hamilesiniz demektir.

Aşağıdaki listeye bakarak, hamileliğinizin haftalarının hangi aya denk geldiğini görebilir, ilgili gebelik haftaları hakkında deneyimli kadın doğum uzmanı Op. Dr. Fatih Esen'in hafta hafta gebelik takibi videolarını izleyebilirsiniz.

Op. Dr. Fatih Esen'le 4. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 8. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 13. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 17. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 21. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 26. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 30. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 35. Hafta Gebelik

.

Op. Dr. Fatih Esen'le 40. Hafta Gebelik

.

40 hafta sonra 9 ay tamamlanmış olur...

Gebeliğin doğal süresi 40 hafta olarak kabul edilse de doğum genellikle 38 ila 42. hafta arasında gerçekleşir. 38 ila 42 hafta arasında gerçekleşen doğum zamanında gerçekleşmiş kabul edilir.

.

Gebelik döneminde nasıl beslenmeliyim sorusuna güvenilir cevaplar arıyorsanız Uzman Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay'ın anlatımıyla HAMİLELİKTE BESLENME videolarımızı MUTLAKA izleyin.

.

Tüp Bebek Yöntemiyle Gebelik Hesaplama

Klasik IVF tüp bebek yöntemiyle veya mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemiyle yapılan tüp bebek uygulamalarında gebelik haftası hesaplama prensibi aynıdır. Her ikisinde de gebelik haftası hesaplanırken embriyo transfer tarihi temel alınır. Embriyonun transfer edildiği tarihte, gebeliğin 2 haftalık olduğu kabul edilir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaç tedavileri nedeniyle son adet tarihi az da olsa yanılmalara sebep olabilir. Bu nedenle transfer tarihine göre hesaplama yapılır.

.

Uzmanlar, ultrason yöntemiyle de bebeğinizin gelişimine göre kaç haftalık olduğunu hesaplayabiliyorlar.

.

Muhtemel Doğum Tarihi Hesaplama

Bebeğinizi kucağınıza alacağınız tarihi bilmek en doğal hakkınız ve bunu öğrenebilmek için de muhtemel doğum tarihini hesaplamanız gerekiyor. Muhtemel doğum tarihini hesaplamak için farklı yöntemler var. Ancak unutmayın yapılan çoğu araştırma sonucuna göre, bebeklerin yalnızca 20'de 1'i tam beklenen doğum tarihinde doğuyor. Normal bir gebelik, 38 ila 42 hafta arasında gerçekleştiğinden, çoğu bebek verilen tarihten önceki ya da sonraki iki hafta içinde dünyaya gelir.

Bunun yanında:

  • Regl dönemindeki düzensizlikler
  • Tüp bebek tedavisiyle hamile kalınması
  • Ovulasyon tarihinin gecikmesi
  • Son regl döneminin yanlış hatırlanması

gibi sebepler de muhtemel doğum tarihi hesaplamasında hata ve sapmalara yol açabilir.

.

Doğum tarihi hesaplama örneği

Bebeğinizin doğum tarihini hesaplayabilmek için son adet döneminizden 3 ay geriye gidip, üzerine 7 gün ekleyin. İşte bu tarih, bebeğinizin muhtemel doğum tarihi olacaktır.

Örneğin son adet tarihi 3 Ocak 2017 olan bir gebe,

  • 7 gün ekleyince ( 3 + 7 ) = 10 Ocak
  • Ocak ayından 3 ay geri gidersek 10 Ekim
  • Bebeğinizin muhtemel doğum tarihi 10 Ekim 2017 olacaktır.

Muhtemel doğum tarihini hesaplarken dilerseniz son adet tarihinizi Gün - Ay - Yıl şeklinde linkteki ilgili yere yazarak öğrenebilirsiniz: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/due-date-calculator/

.

Şeker yüklemesi ne zaman ve neden yapılır? Şeker yükleme testi nasıl uygulanır? Hamilelikte şeker yüklemesi mutlaka yapılmalı mı? Cevaplar için tıklayın: Hamilelikte Şeker Yüklemesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

.

İlerleyen Yaşta Hamile Kalanlar Dikkat!

Günümüzde hamile kalma yaşı eski yıllara göre ilerlemiş durumda. Tabi bunun birçok haklı sebebi var. İlerleyen gebelik yaşına bir de günümüz hayatın eskiye nazaran doğaldan daha uzak olduğunu hesaba katınca özellikle 35 yaş sonrası gebelikler hem anne hem de bebek için daha riskli gruba giriyor. 35 yaş sonrası hamile kaldıysanız ilk olarak şunu unutmayın: binlerce yıldır milyonlarca kadın 35 yaş ve çok daha üzerinde nur topu gibi bebekler doğurdular. Yani ilk olarak bardağın dolu tarafını görmekte fayda var. Ancak tabi ki tedbiri de elden bırakmamak her zaman en doğrusu. 

İlerleyen yaşlardaki gebeliklerde tarama testleri daha önem kazanıyor. Farklı gebelik haftalarında farklı tarama testleri yapılıyor. Eğer bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ali Benian'la yapılmış söyleşiye mutlaka göz atmalısınız. Yazıyı okumak için buraya tıklayın.

.

Hafta hafta gebelik takibinizi sağlıklı bir şekilde yapabilmek ve muhtemel doğum tarihini öğrenebilmek için kaç haftalık hamileyim veya kaç aylık hamileyim sorusuna olabildiğince doğru bir yanıt bulmanız çok önemli. Tüm gebelik dönemini sağlıkla ve keyifle geçirmenizi; nur topu gibi bebeğinizi mutlulukla kucağınıza almanızı içten dileriz. Umarız Bebek.Tv olarak sizler için hazırladığımız videolar ve bilgilendirme amaçlı yazılar gebelik döneminde size yol arkadaşlığı yapar; hamilelik ve bebek bakımı hakkında tüm merak ettiklerinize isabetli cevaplar olur... ❤

  • 04-04-2016 tarihinde eklendi