Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci Nasıl Atlatılmalı?

Akan salyalar, huysuzlanmalar ve gözyaşları. Bebeğiniz diş mi çıkarıyor yoksa? Bu süreç, bebeğiniz ve sizin açınızdan zorlu geçecek gibi görünüyor. Diş çıkarma sürecini daha rahat geçirmek istiyorsanız, bize kulak verin. “Bebeklerde diş çıkarma süreci nasıl atlatılmalı” sizler için araştırdık.

Zamanlaması çok büyük farklılıklar gösterse de, çoğu bebek altı aylık kadarken diş çıkarmaya başlıyor ve aylarca devam eden bu süreç size  zor bir dönem yaşatabilir. Peki, bebeklerde diş çıkarma süreci nasıl atlatılmalı? Bu süreçte bebeğin huysuzluk ve ağlamalarını nasıl azaltabiliriz gibi sorular sorabilirsiniz. Ancak öncelikli olarak sabırlı olmalı ve bu sürecin geçici olduğunu bilmelisiniz. Bebeğinizi rahatlatmak için dişetlerini ovabilir, diş kaşıyıcı alabilirsiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarmanın Tipik İşaret ve Belirtileri:

Salya akıtmak: Birçok bebek, 2-3 aylıktan başlayarak salya akıtmaya başlar. Bu durum bebekler için normaldir. Diş çıkaran bebeklerde salya akıntısı da artacaktır.

Ağrı: Bebeğin çıkan dişi, diş etine basınç uyguladığı için diş etinde bazı iltihaplara neden olabilir. Bu iltihaplara bağlı olarak bebeklerde ağrılar oluşur. Bebeklerde en çok ağrıya sebep veren dişler azı dişleridir.

Huysuzluk: Ağrının artması ve çıkan dişin yüze daha yaklaşmasıyla birlikte huysuzluk görülebiliyor ve bu durum diş tam anlamıyla çıkana kadar devam edebilir. Bu dönem, bebekler için zor ve sancılı bir dönemdir.

Öksürük: Diş çıkarken salyanın fazlalığına göre bebeklerin boğaz bölgesinde salyanın birikmesinden dolayı tıkanmalar görülebilir. Bu da öksürüğe neden olabilir.

Ateş: Diş çıkarırken ateş görülmesi bazı bebeklerde olabileceği gibi, bazılarında olmayabilir. Ateş başka hastalıkların da başlangıcı olabileceği için yüksek ateşte doktora başvurmalısınız.

Isırma: Bu durum hemen hemen birçok bebekte görülür. Dişlerin çıkmasına bağlı olarak dişlerde kaşınmalar görülebiliyor. Bebekte rahatlamak için eline ne geçerse ısırmaya çalışır. Bu durumda bebeğinize diş kaşıyıcı alabilirsiniz.

İshal: Bebekler diş çıkarırken fazla tükürük ürettiği için bağırsakları hızlı çalışır. Bebek ishal sürekli görülüyorsa doktora başvurmalısınız.

Uykusuzluk: Bebeğiniz diş çıkarırken yaşadığı ağrıya bağlı olarak geceleri uyumada güçlük çekebilir. Bu durumda bebeğinizi emzirebilir, besleyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz rahatlayacaktr.

Diş etinde kanama: Diş çıkarken yüzeye baskı uyguladığı için küçük kanamalar olabilir. Bu tür kanamalar olması normaldir. Buzlu bir pamuğun diş etine koyulması, diş etini rahatlatabilir.

 
Anne babaların çoğu, diş çıkarmanın ateş ve ishal yaptığından şüpheleniyor ama araştırmalar bu görüşü doğrulamıyor. Diş çıkarmanın belirtileri, ağızda ve dişetlerinde görülür ancak vücudun başka bölgelerinde herhangi bir sorun yaratmaz. Bebeğinizin ateşi çıkarsa, rahatsızlık belirtileri verirse veya başka hastalık belirtileri gösterirse, bebeğin doktoruyla görüşmelisiniz. Bu rahatsızlıklar söz konusu değilse, diş çıkarma evde halledilebilecek bir meseledir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Dişlerin oluşumu daha anne karnındayken başlar. Olgunlaşmaya başlayan dişler, doğumdan sonra belirli bir sırayı izleyerek çıkar. Diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe farklılık gösterse de genelde ilk süt dişleri 5-10 ay arasında kendini göstermeye başlar. Genellikle önce alt ve üst kesiciler çıkar. Bazen ilk çıkan diş ortalardaki olmayabilir. Bebeklerin yaklaşık 2.5 yaşında 20 süt dişi de tamamlanmış olur. Bazen alt ya da üst kesici dişi çıkmış olarak doğan bebekler görülebileceği gibi, ilk süt dişinin çıkmasının 15. aya sarktığı da görülebilir. Genellikle bebeklerin dişleri anne babanınkilere benzer.

Diş çıkaran bebek huzursuzsa şu basit ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Temiz bir parmak, hafif ıslatılmış bir gazlı bez veya nemli bir bezle bebeğin dişetlerine masaj yapabilirsiniz. Dişetlerine yaptığınız basınç onu rahatlatacaktır.
  • Sağlam bir lastik diş kaşıyıcısını deneyebilirsiniz. İçinde sıvı olan halkalar, bebeğin ısırmasından dolayı yarılabilirler. Biberon işe yarıyorsa, içi su dolu bir biberon da verebilirsiniz.
  • Soğuk bir bez ya da soğutulmuş bir diş kaşıma halkası rahatlatıcı etki yapar. Bebeğinize donmuş bir diş kaşıyıcısı vermeniz doğru değildir. Aşırı soğuk diş kaşıyıcının yararından çok zararı dokunabilir. Bebeğiniz katı gıdaya başladıysa, yoğurt ve elma püresi gibi soğuk şeyler yedirebilirsiniz.
  • Diş çıkarma sürecinde aşırı salya akıntısı olur. Cildinin tahriş olmaması ve bebeğinizin çenesini silmek için temiz bir bez bulundurmanızda fayda var. Tükürük yiyeceklerin sindirilmesine yarar.

Yeni Dişlerin Bakımı

Bebeğinizin dişlerini her gün temiz ve nemli bir bezle silebilirsiniz. Bez, bebeğin ağzında bakteri birikmesini engeller. Bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başladığında, küçük ve yumuşak bir diş fırçasına geçin. Dişlerin çıkması tamamlanınca diş ipi kullanmaya başlamanız da uygun olur. Evinizde şişe suyu kullanıyorsanız, bebeğiniz dişlerinin sağlıklı gelişmesi için gereken florürü alamıyor demektir. Bu konuyu bebeğinizin doktoruyla konuşmalısınız.

Düzenli olarak dişleri kontrol ettirmenin de zamanı gelmiştir artık. Amerikan Diş Hekimleri Birliği ve Amerikan Çocuk Diş Hekimliği Akademisi, çocuğun ilk diş randevusunun ilk dişi patladıktan ve birinci yaşını doldurur doldurmaz alınmasını tavsiye ediyor. Bebeğinizin dişleri ve dişetleri, rutin doktor ziyaretlerinde de mutlaka kontrol edilecektir. Çocukken düzenli olarak yapılan diş bakımı ömür boyu sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olmanızı sağlar.

Artık bebeğinizin yavaş yavaş dişleri çıkmaya başlıyor. Bu süreçte bolca huysuzlanacak, ağlayacak ve bazen de sizi uyutmayacaktır. Ancak bebeklerin diş çıkarması gelişiminin doğal bir parçası. Bu zor dönemin geçeceğini unutmamalısınız. Bu durumda bebeklerde diş çıkarma süreci nasıl atlatılmalı? sorusu sizin bu süreçte rahatlamanıza ve nasıl davranacağınız konusunda yardımcı olacaktır.
 

  • 07-06-2016 tarihinde eklendi