Bebeklerde Burun Akıntısı

Bebeklerde burun akıntısı genellikle bebeğin 6. aydan sonra ağzı açık şekilde yatmasına neden olur. Bebeğin ağzı açık şekilde uyuması, burun akıntısının yanı sıra başka hastalıklara davetiye niteliğindedir. Tek başına bebekteki burun akıntısı anneleri pek de korkutmaz; ancak öksürük ve yüksek ateşle birlikte olduğunda endişelendirebilir.

Peki bebeklerde burun akıntısı neden olur? Evde, kendimiz, bebeğimizin burun akıntısını gidermek için neler yapabiliriz?

.

Bebeklerin burnu neden akar?

Birçok anne soğuk havalarda bebeğini dışarıya çıkarmayıp virüslerden olabildiğince uzak tutmaya çalıştığı halde nasıl olup da bebeğin burun akıntısına yakalandığını merak eder.

Burun akıntısının en yaygın nedenleri arasında enfeksiyonlar yer alıyor. Bebeklerde alerjik nedenlerden dolayı da burun akıntıları sıklıkla görülebiliyor.

Zaman zaman yapısal bir burun eğriliği bebekte burun akıntısına sebep olabilirken, bebeğin hava değişimlerine maruz kalması da burun akıntısına neden olabilir.

.

Anneler dikkat! Özellikle bebek yanına yaklaşan grip ve nezle rahatsızlığı yaşayan kişiler bebeklere virüs bulaştırabilir!

.

Kısaca bebeklerde burun akıntıları:

  • Burun içi enfeksiyonlar
  • Sinüzit
  • Dışarıdan alınan mikroplar
  • Alerjik durumlar ve
  • Burun yapı bozukluklarından kaynaklanıyor.

.

Bebeklerde tek taraflı burun akıntısı neden olur?

Burun akıntısı genellikle iki taraflı birden gerçekleşir. Zaman zaman bebeğinizin burnunun aktığını görür ancak dikkat ettiğinizde sadece tek bir tarafta akıntı olduğunu görürsünüz. Peki tek taraflı burun akıntısı ne anlama gelir? 

Eğer bebeğinizde tek taraflı bir akıntı varsa ilk akla gelen burnuna yabancı cismin kaçtığıdır. Elbette her zaman buruna cisim kaçtığı için tek taraflı burun akıntısı olmaz. Burun kanallarının çalışma durumuna göre de ortaya çıkabilir.

Ancak bebeğiniz ya da çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, eğer burun akıntısı sadece tek taraflıysa ve yeşil ya da koyu sarı renkteyse mutlaka hemen doktorunuza danışmalısınız. Genellikle pek yaygın değilse de tek taraflı burun akıntısını her durumda ciddiye alarak doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

.

Burun akıntısı için ne zaman doktora gitmek gerekir?

Özellikle kış ayında bebeklerde burun akıntıları ne yazık ki çok sık yaşanıyor. Bazen farklı hastalıklarla beraber görülebilirken, bazen sadece tek başına burun akıntısı oluşabiliyor.

Eğer bebeğiniz gündelik hayatına normal seyirde devam ediyor ve çok da huzursuzlanmıyorsa o halde bebeğinizi birkaç gün evde gözleyebilirsiniz. Burun akıntısı eğer bir haftayı geçen bir süreçte halen devam ediyorsa bebeğinizi bir çocuk doktoruna götürmeyi ihmal etmeyin.

Bebeğinizde, burun akıntısının yanısıra özellikle yüksek ateş ya da aşırı huysuz tavırlar yaşıyorsanız bu durumda da doktorunuzla hemen iletişime geçmelisiniz.

Bebeklere bazı hastalıklarda beklemeden doktora gitmek çok önemliyken, bazı durumlardaysa bir süre takip edip sonrasında doktora götürmeniz daha doğru olacaktır. Bu yüzden bebeğinizi yakinen takip etmeli hangi durumlarda nasıl davranmanız gerektiğine iyi karar vermelisiniz.

.

Peki bebeklerde burun akıntısı varsa evde neler yapılabilir?

.

Bebeklerde burun akıntısı için evde neler yapılabilir?

  • Eğer anne emziren bir anneyse bu durumda emzirme sıklığını biraz daha arttırmalı.

  • Eğer emzirme imkânı yoksa bu durumda bebeğin ayına ve gelişimine uygun bol sıvı desteği verilmeli. 

  • Bebeğiniz burun akıntısından dolayı özellikle geceleri ağzı açık şekilde uyuyorsa, bebeğinizin uyuduğu ortamın sıcak ve nispeten nemli olması sağlanmalı. Bu tür durumlarda kullanılması amacıyla piyasada satılan ortam nemlendirici cihazlardan bir tane edinmenizi tavsiye ederiz. Çok pahalı olanlara gitmenize gerek yok. Makul fiyatlı olanlar da gayet iyi çalışıyor. 

.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilmeli?

İki bebek annesi ve eğitimci Feride Esen bu videoda bebeğinizde burun tıkanıklığı varsa nasıl giderebileceğiniz hakkında deneyimlenmiş bilgiler aktarıyor. Serinin tüm videolarını Mutlu Bebek Yetiştiştirme Formülleri kanalında bulabilirsiniz.

.

Bebek burnu nasıl temizlenir?

Bebeklerde burun akıntısı olduğunda, burnun dışarıya akmayıp da içeride kalanlar kabuk bağlayarak dışarıya çıkışı imkânsız hale getirebilir. Bebek kendi burnunu temizleyemediği için elbette bu aşamada sizler devreye girmelisiniz.

Bebeğinizin burnu aktığında dış tarafını mutlaka yumuşak ve temiz bir pamuklu bezle silmelisiniz. Aksi halde tahriş olacak ve bebeğinizin canı daha fazla yanacaktır.

İç burun temizliği ise konu bebek olunca çok daha zor olabiliyor. Bunun için iki şeye ihtiyacınız var ve her ikisi de hemen her eczanede bulunuyor:

Birincisi sprey halinde satılan “okyanus suyu”. Bu tamamen steril olmasından dolayı güvenle kullanabilirsiniz. İkinci ihtiyaç duyacağınız şey de hava çekme yöntemiyle kullanılan bebek aspiratörü.

İlk olarak bebeğinizin tıkalı burnuna okyanus suyu sıkarak içerisini yumuşatmalı ve daha sonra bu uzun hortumlu veya pompalı bebek burun aspiratörünün tek kullanımlık sivri ucunu dikkatli şekilde burun deliğine hafifçe sokmalı ve içerideki pisliği çekmelisiniz.

Oldukça kolay gibi dursa da bebeğiniz sürekli hareket ettiği ve yaptıklarınızdan korktuğu için burnunu temizlemek ne yazık ki hiç de kolay olmayabilir...

.

Tüm bebeklerin burun akıntısız, sağlıkla ve mutlulukla büyümesi en büyük dileğimiz... Bebek.Tv - 2018 

  • 31-10-2016 tarihinde eklendi