Hafta Hafta Gebelik Takibi ve Önemli Hatırlatmalar

❤️ Hamilelik döneminde hafta hafta doğuma ilerlerken şüphesiz aklınıza sürekli yeni sorular takılıyor. Belki de bazen kendinizi tedirgin hissediyor ve bir an evvel bebeğinize kavuşmak istiyorsunuz. Sağlıklı bir bebek sahibi olmanın ön koşullarından biri de sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek. Hafta hafta gebelik takibinizi güvenle yapacağınız videoları size binlerce annenin gebelik sürecine yakından şahitlik etmiş deneyimli Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatih Esen'le hazırladık.

İlk kez bebek sahibi olacak bir anne-baba adayıysanız kafanızda durmadan dönen soruların olması ve hamilelik haftanız ilerledikçe farklı konularda tedirginlikler yaşamanız son derece normal. Bu durum sizi kesinlikle huzursuz etmesin.


Hamilelik dönemi hem fiziksel hem de ruhsal olarak birçok değişimin yaşandığı mucizevi bir süreç... Hormonal değişimler, giderek şişen bir vücut, anneliğin hissettirdiği sorumluluk duygusu ve daha pek çok şey bu dönemi yoğun duygularla geçirmenize sebep oluyor...

.

Hafta Hafta Gebelik Videoları Rehberiniz Olacak

Bu sayfada hamilelik haftanızın her biri için Op. Dr. Fatih Esen'le hazırladığımız hafta hafta gebelik videolarımızı ve videoların metinlerini bulabilirisiniz. Elbette ki videolar kendi doktorunuzla yaptığınız kontrollerin yerini tutamaz. Ancak eğer hangi hamilelik haftasında nasıl değişimler yaşadığınızı ve bebeğinizde ne tür gelişmeler olduğunu merak ediyorsanız videoları mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca videolarda deneyimli Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatih Esen anne adaylarına önemli hatırlatmalar yapıyor; bazı kritik tavsiyeler veriyor.

.

Op. Dr. Fatih Esen Kimdir?

Op. Dr. Fatih Esen 15 yılı aşan meslek hayatında bugüne dek binlerce anne adayına gebelik sürecinde destek verdi, onlarla birlikte doğum sancıları çekti ve her yeni doğan bebekle birlikte anne-babalarının sevincine ortak oldu.


Fatih Esen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1995 yılında dönem üçüncülüğüyle mezun oldu. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletlerinde doktorluk yapabilme sınavlarını (ECFMG ve USMLE sınavları) geçerek ABD’de doktor olarak çalışabilme sertifikasını aldığı halde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’na girmeyi tercih etti. İhtisas süresi boyunca Türkiye'nin önde gelen isimleriyle çalışma ve özellikle de riskli gebelikler konusunda bilgi ve tecrübe kazanma imkanı buldu. 


Op. Dr. Fatih Esen, Türkiye’nin ilk Jinekolojik Onkoloji Merkezlerinden biri olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı’nda çalışmalar yürüttü. 2001 yılında Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nda 8 ay çalıştıktan sonra 2002 - 2016 yılları arasında Özel Göztepe Hastanesi’nde çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında merkezi Londra’da olan Fetal Medicine Foundation (FMF) tarafından verilen 11-14 haftalık gebelikte ultrasonografik tarama lisansını aldı. 


Op. Dr. Fatih Esen 2016 yılı Haziran ayından bu yana İntermed Doktor Ofisleri-Caddebostan adresinde kendi kliniğinde anne-baba adayların yol arkadaşlığı yapmaya devam ediyor.

.

Hafta Hafta Gebelik Videoları


Adet gecikmesiyle birlikte gebeliğinizin en erken farkına varabileceğiniz hamileliğin 4. haftasıyla başlayalım:

❤️

4 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 4. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 4. Haftası aslında kanda gebelik testinin pozitifleştiği haftadır. Burada bir tanıma açıklık getirmek gerekir: Gebelik hesabı son adetin başlangıcına göre yapılır döllenme tarihine göre değil. Son adetin başlangıcına göre gebelik 280 gündür, 40 haftadır, 10 aydır. Döllenme tarihinden itibaren hesaplarsak aslında 3. haftanın içindeyiz. Elimizdeki tek net bulgu kanda pozitifleşen gebelik testidir. Eğer aile bebek bekliyorsa yapılan testin pozitifliğinin verdiği heyecan vardır. 4. Hafta Gebelikte annede ne gibi değişiklikler olur? Aslında çok anlamlı çok belirgin bir değişiklik de yoktur. Göğüslerde hassasiyet devam etmektedir. Kasıklarda regl olacakmış gibi ağrılar vardır. Belki bir parça kilosu değişebilir. Bel basen bölgesinde şişkinlik hissedebilir. Bunun dışında 4. Haftada çok da belirgin bir bulgu yoktur.

❤️

5 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 5. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebelikte 5. hafta aslında gebeliğin ilk görünür olmaya başladığı haftadır. Genellikle de gebelikte ilk kontrol 5. haftada yapılır. Dördüncü haftada kanda gebelik testinin pozitif olduğunu öğrendikten sonra ortalama 1 hafta bekleriz. Neden bekleriz? Çünkü kanda gebelik testi 48 saatte 2 katına çıkar. Dördüncü haftada yani adetin ilk adetin geciktiği günlerde ortalama 100 civarında olan kanda gebelik testi değerleri 5. haftada binleri geçer. Bizim rahim içerisinde gebelik kesesini saptamamız için kanda gebelik testi değerlerinin de 1.000'i geçmesi gerekir. Bu haftada genellikle yapılan ilk kontrolde rahim içerisinde gebelik kesesini görürüz. Böylece dördüncü haftada sadece testle pozitif olan, sadece biyokimyasal dönemini yaşadığımız gebelik 5. haftada görsel dönemine girmiştir. Rahim içerisinde gebelik kesesini görmek önemlidir. Neden önemlidir? 2 açıdan önemlidir: Bir tanesi evet gerçekten gebelik vardır. İkincisi olan gebelik rahimin içerisindedir, dış gebelik değildir. Peki bu haftada neler olur? Bu haftada rahim içerisinde küçük bir kese görsek de bebekte düzenli kalp atışı başlar, kan dolaşımı başlar, kemikler oluşmaya başlar. Ultrasonografik kontrolde bunları göremesek de bebekte hızlı bir gelişim süreci devam etmektedir. Anne adayında neler olur 5. haftada? Önceki haftada olan bulgular birazcık daha belirginleşir. Göğüslerdeki hassasiyet devam eder, kasıklardaki ağrı devam eder, arada bıçak batmaları olur, sık idrara çıkmaya başlar, hazımsızlık, şişkinlik kabızlık olabilir. Bazen bu dönemde, gebeliğin 5. haftasında reglin başı ya da sonu gibi küçük lekelenmeler olabilir. Çok önemli değildir. Dikkate alınmasına da çoğu zaman gerek olmaz.

❤️

6 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 6. Haftası videosunu izlemek için bu linke tıklayın!

Gebelikte 6. haftada emriyo yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Boyu 7 mm olmuştur. Ultrasonografiyle, özellikle transvajinal ultarsonografiyle bakıldığında ilk boydan fotoğrafı çekilebilir hale gelmiştir. 7 mm'lik bir embriyoda iç organlar gelişmeye başlamıştır. Kollar ve bacaklar tomurcuklanmıştır, parmakların ilk taslakları oluşmuştur. Kalbi ortalama dakikada 120 atmaktadır. Aslında gebeliğin 6. haftasında annedeki bulgular bebeğe göre daha belirgindir. Yavaş yavaş gebeliğin bulguları, belirtileri ağırlaşmıştır, daha netleşmiştir. 6 Haftalık gebelikte neler olmaktadır annede? Göğüslerde hassasiyet devam etmektedir. Kasıklarda hala regl olacakmış gibi ağrılar vardır. Hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık devam etmektedir. 6. haftada yavaş yavaş anne adayının ağzının tadı değişmeye başlar. Metalik pas tadına benzer bir tat oluşur ağızda. İştahsızlık başalar. Öncesinde rahat rahat su içebilirken bir parça suda tiksinti oluşabilir. Hararet vardır ama su bazen bulantı yapar.

❤️

7 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 7. Haftası videosunu izlemek için bu linke tıklayın!

7. Hafta gebelikte embriyonun boyutu ortalama 1 cm civarındadır. Ana organ taslaklarından başka emriyorda göz kapakları ve kıl kökleri oluşmaya başlamıştır. Gebeliğin dördüncü haftasında sadece biyokimyasal gebelikten bahsederken, beşinci haftada gebeliğin görsel dönemi başlamışken, hamileliğin 7. Haftasında artık gebeliğin işitsel dönemi başlamıştır. Bebeğin kalp atışları artık ultrasonografiyle dinlenebilir hale gelmiştir. Anne adayındaki belirtiler daha da artmıştır. Bulantılar başlamış olabilir. Ağzının tadı değişmiştir. Bazen bulantılara kusmalar da eşlik edebilir. Eğer bulantı ve kusmalar başlarsa birtakım tedbirler bulantı ve kusmaların hafiflemesine yardımcı olabilir. Sık aralıklarla yemek yemek bu dönemde önemlidir. Mideyi çok şişirmemek gerekir. İki canlıyım yediğimin 2 katını yemem gerekir gibi bir düşünce ile hareket ederek beslenmeye ya da cananınızın istemediği şeyleri yemeye çalışmak bulantıyı artırabilir. Anne adayının bu haftalarda önemli olan aç kalmamasıdır. İsterse bütün gün karbonhidrat ağırlıklı beslenebilir. Canı istiyorsa sadece bir tost yiyebilir, yağsız makarna yiyebilir. Ya da kızarmış ekmek, beyaz peynir yiyebilir. Bu dönemde kalkıp dengeli beslenmesini, et, balık, tavuk tüketmesini beklemeyiz. Zorlanmasını da çok istemeyiz. Çünkü bu dönemde eğer bulantı varsa kusma varsa başlamışsa şayet farklı ve dengeli beslenmesi için anne adayını zorlamak kusmasını artırmaktan başka çoğu zaman hiçbir işe de yaramaz.

❤️

8 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 8. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Geldik gebeliğin 8. Haftasına, embriyonel dönemin ortasına. Altıncı haftayla başlayan organ gelişimlerinin tam ortasındayız. 8. Haftalık gebelikte organ gelişimi, büyük organların ana taslaklarının gelişimi devam eder. Erişkin bir insandaki tüm organlar oluşur. Aynı zamanda kemik gelişimi devam eder. Kaslar kasılabilir. Yüz şekillenmektedir. Burun ucu oluşur. Embriyonun boyutu ortalama 1,5-2 cm civarındadır. Ortak bir tabirle bir fasülye büyüklüğüne ulaşmıştır. Gebeliğin 8. Haftasında Anne adayında neler olur? Anne adayında başlangıçta bir yumruk kadar olan rahim gitgide büyümektedir ve bir greyfurt büyüklüğüne ulaşmıştır. Kan akımı %40-50 artmıştır. Eğer bulantısı varsa, eğer kusması başlamışsa, bulantı ve kusmalar iyice belirginleşmiştir. Bulantı ve kusmalardan dolayı anne adayı kendini hasta hissetmektedir, çabuk yorulmaktadır. Daha toleransı düşüktür. Zaman zaman kolay kızmaktadır. Beslenme açısından bazı küçük uyarılar bu dönemde bulantıların daha hafif geçmesine yardımcı olabilir. Sık aralıklarla yemek yemek önemlidir. Öğün aralarını uzatmamak önemlidir. Sabah kahvaltı saatini geç saatlere bırakmamak önemlidir. Yemekler mümkün olduğunca tuzlu, ekşi, kuru tercih edilmelidir. Öğünlerde mümkün olduğunca yağlı soğanlı salçalı yemeklerden uzak durulmalıdır. Ev çok yemek kokmamalıdır. Belki camlar açılarak ev havalandırılabilir. Baba adayından neler bekliyoruz. Baba adayından gebeliğin 8. Haftasında ve bu dönemde anneye bol bol şefkat bekliyoruz.

❤️

9 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 9. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

9. Gebelik haftasının başında embriyonun boyutu ortalama 2.3 cm civarındadır ve haftanın sonuna kadar da boyu 3 cm’yi bulur. Bu dönemde erişkin bir insandaki tüm organlar ortaya çıkmıştır. Bir insan taslağı oluşmuştur. Göz kapakları 9. haftalık bir embriyoda tamamen oluşur ve 28. Haftaya kadar da gözler kapalı kalır. Kaslar ve eklemlerin gelişmesine bağlı olarak da bebek hareketleri, embriyo hareketleri başlamıştır. Ultrasonografiyle embriyonun hareketi gözlenebilir. Midesi görülebilir aynı zamanda ultrasonografiyle. Embriyo yumruk yapabilir, parmak emebilir. Gebeliğin 9. haftasının önemi bir özelliği gebelikte yapılan genetik tarama testlerinden bir tanesi olan anne kanında kromozom testi, fetal kromozom testi 9. Haftadan itibaren haftadan itibaren yapılmaya başlanabilir.

❤️

10 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 10. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Geldik embriyolojik dönemin son haftasına yani gebeliğin 10. Haftasına. Embriyonun boyutu 3 cm’dir haftanın başlangıcında, 4 cm’ye ulaşır gebeliğin 10. Haftasının bitiminde. Ağırlığı 7 gramdır. Genel olarak gelişiminde embriyonun başı tüm vücudunun yarısını kaplar ultrasonografide. Tüm organlara çalışmaya başlamıştır. Tırnaklar oluşmuştur. El parmakları ayrışmıştır. Yutma refleksi başlar bebekte. Küçük tekmeler atabilir. Anne açısındansa işler o kadar da parlak değildir. Kanda gebelik hormonu en yüksek seviyesine hamileliğin 10. Haftada ulaşır. Dolayısıyla gebeliğe dair bulantı ve kusmalar eğer varsa en şiddetli dönemi yaşanıyordur. Bu dönem sadece bazen basit uyarılarla geçebilir. Ama bazen de ilaç başlamayı gerektirebilecek kadar şiddetli ve uzun sürebilir.

.

Op. Dr. Fatih Esen'le Hafta Hafta Gebelik

.

❤️

11 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 11. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 11. Haftasında hamileliğin dörtte biri geride kaldığı halde özellikle karın çevresinde hissettiğiniz şişlik haricinde vücudunuzda önemli bir değişiklik fark etmezsiniz. Saçlarınız ve tırnaklarınızdaki hızlı büyüme dikkatinizi çekebilir. Bebek artık fetal döneme girdi. Tüm organları oluştu. Bebeğin başının büyüklüğü tüm vücudunun yarısı kadardır. Cildi hala ince bir zar gibi şeffaftır. Kemikleri sertleşmeye başlamıştır. Dış genital organların oluşumu tamamlanmıştır. Her ne kadar hissetmeseniz de içeride bebek iyice hareketlenmiştir. Boyu 6-6,5 cm’ye ağırlığı ise 14 grama gebeliğin 11. haftasında ulaşır.

❤️

12 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 12. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Geldik gebeliğinizin ilk üç ayının sonuna (12 haftalık gebelik). Kendinizi uzun süren bir hastalıktan çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Bulantı ve eğer kusmalarınız varsa yavaş yavaş hafiflemeye başlar. Sürekli yorgunluk ve uyku hali azalır. Arada canınız bir şeyler isteyebilir. Hatta yediklerinizin tadını almaya başlarsınız. Kıyafetlerinizin beli sıkabilir, biraz daha bol ve rahat kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Cildinizde lekelenmeler, göğüs uçlarının renginde değişim ve koyulaşma fark edebilirsiniz. Bebeğin boyu 8 santime, ağırlığı 28-30 grama ulaşır. Gözleri birbirine yakınlaşır, kulaklar olmaları gereken yere gelir. Böbreklerinde idrar oluşumu bu haftada başlar. Sinir sistemi olgunlaşmaya devam eder. Hareketleri artar, bebeğin emme refleksi oluşur. 12. hafta gebelikte en sık yaptığımız genetik tarama testlerinden birisi olan ikili test için ideal haftalardan biridir. Bebeğin boyu 45 mm ile 84 mm arasında olduğunda yaptığımız bu testte (ikili test) önce ultrasonografide bebeğin genel gelişimine, ense kalınlığına, burun kemiğine bakarız. Daha sonra ductus venosus adını verdiğimiz damardaki kan akımını değerlendiririz. Aynı gün vereceğiniz kanda baktığımız iki maddenin (ki bunlar Papp-A ve Beta-HCG) ortalama değerlerini hesaplarız. Ultrasonografi bulgularıyla laboratuvar sonuçlarını bir araya getirerek bebeğin genetik risk hesaplamasını yaparız. Bu test bir tanı testi değildir. İkili test bize genetik hastalık var ya da yok demez. Eğer riski yüksek bulunursa ancak yapacağımız ilave testlerle bebekte kromozomal bir hastalığın olup olmadığını anlarız. Yine gebeliğin 12. haftasında anne adayı ancak içebilir hale geldiği için gerekiyorsa multivitamin, demir, B12 vitamini ve D vitamini vermeye başlarız.

❤️

13 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 13. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 13. haftasında artık ilk üç ayın, yani 1. trimester’ın son haftasındayız. Bulantılar biraz daha hafifledi sanki. Daha rahat su içebiliyorsunuz arada canınız tatlı bile istemeye başladı. Güzel… Yeme içme işleri yoluna giriyor diyebiliriz artık… Vücudunuzda, gebeliğin 13. haftasında en dikkati çeken değişiklik göğüslerinizde olur. Boyutlarında büyüme, cilt altı damarlarında belirginleşme olur. Cildiniz kuruma yapmaya başlar ve kaşınır. Düzenli bir vücut nemlendiricisi kullanmaya başlamanın zamanı gelmiştir. Bebeğin boyu 9 - 9.5 cm, ağırlığı 35 grama ulaşmıştır. Böbrekleri tam kapasite çalışıyordur. Bebek içinde bulunduğu sıvıyı yani amniyos mayisini yutar. Yuttuğu sıvı böbreklerden süzülerek idrar olarak atılır ve bebek tekrar yutar… Böylece rahimin içinde bebeğin çevresindeki sıvıda devamlı bir değişim olmaya başlar… Bir önemli not daha: Gebeliğin 13. haftasında bebeğin yaşamı boyunca değişmeyecek parmak izi oluşur.

❤️

14 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 14. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 14 haftasına yani ikinci üç aylık dönemin ilk haftasına geldik. Gebelik öncesindeki kıyafetleriniz dar gelmeye başlayabilir. Yavaş yavaş daha bol ve rahat kıyafetlere geçebilirsiniz. Bebeğin boyu 10 cm, ağırlığı ise 50 gramdır. Yüz kasları geliştiği için bebek yüzünü buruşturabilir, kaşlarını çatabilir. Kolları uzamaya başlar, vücuduyla daha bir orantılı hale gelir. Bu haftalarda arada aşırı duygusal olduğunuz dönemler olabilir. “Gerçekten bir çocuk sahibi olmaya hazır mıyım? Ona doğduğunda iyi bakabilecek miyim? Ya gücüm onun ihtiyaçlarını karşılamaya yetmezse” diye düşünebilirsiniz. Üzülmeyin yalnız değilsiniz. Bu haftalarda hemen hemen tüm anne adayları benzer düşünceleri aklından geçirmektedir…

❤️

15 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 15. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğiniz ikinci üç ayına başladık artık (15 haftalık gebelik). Karnınızı göbeğinizin 10 cm altında elinizle hissedebilirsiniz. Bebeğin boyu 12 cm oldu, ağırlığı ortalama 50-60 gram civarında. Kulakları artık dışarıdan seçilebilir hale geldi. Kemiklerinde kalsiyum birikmeye başladı. Ultrason sırasında parmak emerken yakalanabilirler. Yani emme refleksi başlamıştır…

❤️

16 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 16. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Hamileliğin 16. haftasında karnınız dışarıdan bakıldığında artık belli olmaya başladı. Rahminizin ağırlığı 250 grama, bebeğin içinde bulunduğu sıvı 200 grama ulaştı. Vücudunuzdaki kanın miktarı yaklaşık yüzde elli arttı. Ciltteki yağ bezleri daha çok çalışmaya başladı. Bu yüzden yüzünüz daha bir kanlı canlı, cildiniz daha parlak görünüyor. Gebeliğin sizi güzelleştirdiğini söyleyenler aslında çok da haksız değiller. Bebeğin uzunluğu 13-14 cm, ağırlığı 70 grama ulaştı. Gözler ve kulaklar olmaları gereken yerlere geldi. Dolaşım sistemi, yani kalp ve böbrekler aynı zamanda üriner sistem, tam kapasite çalışmaya başlamıştır. Gebeliğin 16. haftasında doktorunuz iki önemli test yaptırabilir: Birisi genetik tarama testlerinden olan üçlü test, diğeri de yine sizin kanınızda bakılan ama gebelik süreci ve bebeğin gelişimi hakkında bilgiler veren alfafetoprotein (kısaca AFP) denilen maddenin ölçümüdür. Tabi ki bu testlerin gerekliliğine doktorunuz karar verecektir…

❤️

17 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 17. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Artık ayağa kalktığınızda büyüyen karnınızı elinizle hissedebiliyorsunuz (17 haftalık gebelik). Büyüyen rahiminiz siyatik sinirinize baskı yaptığı için zaman zaman bacak ağrılarınız olabilir. Bebek 14-15 cm uzunluğunda, ortalama 100 gr ağırlığındadır. Göbek bağı uzamıştır ve genişlemeye başlar. Önemli bir nokta bebeğin kulakları gebeliğin 17. haftasında duymaya başlar. Yani dışarıdan gelen seslere reaksiyon göstermeye başlar.

❤️

18 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 18. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 18. Haftasında kıyafet seçiminizi artık büyüyen karnınız belirlemeye başlamıştır. Yattığınız ya da oturduğunuz yerden aniden ayağa kalkarsanız tansiyonunuz düşebilir. Ani hareketlerde hafif bir sersemlik hissi oluşabilir. İştahınızda artmalar görülebilir. Karnınız belirginleştiği için çevrenizdekiler yeme içme konusunda sizi daha fazla yemeniz konusunda cesaretlendirebilir. Aman kimsenin dolduruşuna gelmeyin! Bebeğin boyu 16 cm, kilosu ortalama 150-160 gram civarındadır. Sinir sistemini olgunlaşmaktadır. Kız bebekte tüplerle beraber rahim gebeliğin 18. haftasında olmaları gereken yere yerleşir.

❤️

19 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 19. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Bebeğinizle ilk randevunuza bir hafta kaldı. Bu haftalarda (19 haftalık gebelik) rahiminizi gebelik öncesinde bulunduğu pozisyonda tutan bağların gebelikte gerilmesine bağlı karnınızda, kalçanızda, bazen kasıklarınızda, batma şeklinde kısa süreli girip çıkan şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz. Telaşlanmayın… Bebeğin boyu 18 cm, ağırlığı ise 200 gr civarındadır. Saçları yavaş yavaş çıkmaya başlar. Beyninde duyusal merkezleri gelişmektedir. Böbrekleri çalıştığı için idrarını yapabilmektedir. Eğer kız bebek ise gebeliğin 19 haftasından itibaren yumurtalıklarında 6 milyon yumurtası oluşmuştur…

❤️

20 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 20. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Geldik gebelik ilk yarısının son haftasına (20 haftalık gebelik). Karnınız artık tam göbeğinizin hizasına ulaştı. Bu haftaya kadar toplam 5 kiloya kadar almışsanız kilo alışınızda sorun yok diyebiliriz. Gebeliğin 20. haftasının en önemli sürprizi bebeğin hareketlerini hissetmenizdir. Şimdiye kadar ekranda gördüğünüz bebeğin karnınızda olduğunu fark edersiniz. Artık daha bir karnınızı korumaya başlarsınız, onunla konuşursunuz, hatta dertleşirsiniz. Daha bir yakınlaşır ona karşı hiçbir zaman azalmayacak bir yakınlık hissetmeye başlarsınız. Hareketler başlangıçta seyrektir, bağırsak hareketlerinden çok ayırt edemezsiniz. Sonrasında gün geçtikçe hissettiklerinizin bebeğinizin hareketleri olduğunu anlarsınız. Gebeliğin 20. haftasında bebeğin boyu 20 cm, kilosu 250 gr civarındadır. Derisi verniks kazeosa adını verdiğimiz yağlı bir madde ile kaplıdır. Bu madde hem bebeğin cildini içinde sürekli bulunduğu suya karşı korur hem de doğum sırasında bebeğin dışarı çıkabilmesini kolaylaştırır. Bağırsaklarında mekonyum dediğimiz koyu yeşil ya da siyah renkli ilk dışkısı oluşur. Hamileliğinizin 20. haftasında bazı tetkikleri tekrarlayabiliriz. Tam kan sayımı, vücut demir, B12 vitamini ve D vitamini seviyelerini kontrol ederiz. Tiroid ilacı alanlarda tiroid hormonlarına tekrar bakar ve gerekli ise tedavinin dozunu yeniden ayarlarız. İdrarla ilgili yakınmanız olmasa bile idrar tahlili yapılarak gizli bir enfeksiyon olmadığından emin olmaya çalışırız. Tetanoz aşısının ilk dozu yine gebeliğin 20. Haftasında yapılır. Son bir not da ayrıntılı ultrasonografi ile ilgili… Gebeliğin 20. haftasından itibaren bebeğe ayrıntılı ultrasonografi yapılabilir…

.

Op. Dr. Fatih Esen'le Hafta Hafta Gebelik Videoları

.

❤️

21 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 21. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Artık gebeliğin nispeten biraz daha keyifli haftalarına başladınız (21 haftalık gebelik). Gebeliğin ilk dönemlerindeki bulantılar, kusmalar, sürekli bir hastalık hali, keyifsizliğiniz geride kaldı diyebiliriz. Elinizle muayene ettiğinizde büyüyen karnınızın göbeğin 1 parmak üstüne çıktığını anlayabilirsiniz. Genel olarak neler olur bu haftada: Yeme içme düzeldiği için hızlı kilo alabilirsiniz dikkat etmeniz gerekir. Bacaklarınızdaki damarlar yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Eğer önceden varisleriniz varsa varisler belirginleşebilir, daha da büyüyebilir. Akşamları ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeler fark edebilirsiniz. Gebeliğin 21. Haftasında eğer mümkünse kendinize kısa istirahat molaları vermeye çalışın… Bu molalar sırasında bacakları yüksekte tutmanız şişlikleri biraz geriletebilir. Büyüyen rahiminiz mesanenizi tam olarak boşaltmanıza engel olabileceği için idrar yolu enfeksiyonu geçirme riskiniz artar. Bu yüzden bol su içmeyi ihmal etmeseniz iyi olur. Yüzünüzde yağlanma artabilir, sivilceler çıkabilir. Eğer yüzünüzde yağlanma sizi rahatsız eder hale geldiyse günde yüzünüzü bir-iki defa katkısız saf sabunla yıkayabilirsiniz. Peki, 21. Hafta gebelikte bebek ne âlemdedir? Boyu ortalama 21-22 cm, kilosu 350 gr civarındadır. Hareketleri artmıştır. Hareketlerini hissetmeye başlamışsınızdır. Amniyos mayisini yutmaktadır. Sindirim sistemi olgunlaşmaktadır. Bu haftada, yani gebeliğin 21. Haftasında kız bebeklerde vajinanın oluşumu tamamlanır.

❤️

22 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 22. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Karnınız göbeğinizin 2 cm üstüne çıkmıştır (22 haftalık gebelik). Özellikle ayakta fazla kaldığınızda belinizde baskı hissi ve zaman zaman bel ağrısı olabilir. Gün içinde mümkün olduğunca ortopedik ayakkabılar giymeye çalışın. Gebeliğin 22. Haftasında vajinal akıntı miktarı biraz artabilir. Ama akıntı ile birlikte yanma batma kaşıntı varsa veya akıntının miktarında belirgin bir artma olursa doktorunuza haber vermeyi ihmal etmeyin. 22. Hafta Gebelikte bebek neler yapmaktadır? Bebeğin boyu 25 cm olmuştur. Yani doğum sırasındaki ortalama boyun yarısına gelmiştir. Ağırlığı 400 gr civarındadır. Gelişinde yüzünde dudakları belirginleşmiştir. Kaşları oluşmaya başlamıştır. Gözler tamamen oluşmuştur ancak göz rengi henüz belli değildir.

❤️

23 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 23. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Karnınız göbeğinizin yaklaşık 4 cm üstüne çıkmıştır (23 haftalık gebelik). Karnınızda hafif tüylenmede artış ve göbekten aşağıya inen siyah çizgide belirginleşme dikkatinizi çekebilir. Arada ani hareketlerde veya öksürdüğünüzde idrar kaçırabilirsiniz… Korkmayın bu şikâyetiniz doğumdan sonra geçecektir. Peki minik arkadaş ne yapıyor gebeliğin 22. haftasında? Kilo alımı biraz daha hızlandı. Ortalama bir haftada 50 gram alarak kilosu 400 gramdan 450 gr civarına ulaştı. Boyu 28-36 cm arasında. Şekli şemali daha bir yenidoğan görüntüsündedir. Daha önce sözünü ettiğimiz 13. haftada oluşan lanugo adını verdiğimiz vücudunu kaplayan ince tüylerde siyahlaşma yine 23. Hafta gebelikte gerçekleşir.

❤️

24 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 24. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Karnınız göbeğin 5 cm üstüne çıkmıştır (24 haftalık gebelik). Büyüyen karnın baskısı nedeniyle mide ve yemek borusunda özellikle yemeklerden sonra yanma hissi başlayabilir. Karnınızda ve göğüslerinizde gerilmeler hissetmeye başlarsınız. Özellikle gerilen bölgelerde ciltte aşırı kuruma hissedebilirsiniz. Cildi nemlendiren krem ya da yağları daha sık ve düzenli kullanmanız gerekebilir bu dönemde. Ayrıca gebeliğin 24. Haftasında burun içindeki kurumalara bağlı burun kanamalarınız olabilir. Bazen gözlerde bile kurumaya bağlı kızarma ve batmalar olabilir. Eğer bu tür yakınmalarınız olursa burun içi nemlendiriciler ve gözlerin kurumasını önleyen damlalar kullanabilirsiniz. Peki 24. Hata gebelikte bebeğinizde neler olmaktadır? Boyu 32 cm, kilosu 600-700 gr civarındadır. Beyin gelişimi hızlanmıştır. Dilinde tat duygusunu almaya yarayan tat tomurcukları oluşmaktadır. Akciğerlerin gelişimi hızlanmıştır. Küçük hava yolları oluşmaktadır. 24 haftalık gebelikte akciğerlerde, surfaktan adı verilen bir madde salgılanmaya başlar. Surfaktan bebek doğduğunda, küçük hava keseciklerinin esnemesi ve içine hava dolması için gereklidir. Erken doğan bebeklerde akciğerlerde hava yolları yeterince gelişmediği için ve bu madde yeterince salgılanmadığı için solunum sıkıntısı oluşmaktadır. Ayrıca gebeliğin 24. haftasından itibaren gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığının tanısını koyabilmek için yapılan şeker yükleme testi yapılabilir. Bu test için kabul edilmiş ideal zaman gebeliğin 24. haftası ile 28. haftası arasıdır. Ayrıntılı fetal ultrasonografi ve doppler ultrasonografisi için en ideal haftalardan birisi 24. Haftadır. Son bir not daha ekleyelim: Eğer 20. haftada tetanoz aşınız yapıldıysa gebeliğin 24. haftasında aşının tekrarı yapılmalıdır.

❤️

25 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 25. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 25. Haftasında karnınız göbeğinizle göğüs kafesinin ortasındaki kemik arasındaki mesafenin ortasına ulaşmıştır artık. Eğer oturarak gün içerisinde uzun zaman geçiriyorsanız özellikle sağ kaburganızın altında zaman zaman batlamalar hissedebilirsiniz. Bebek neler yapmaktadır gebeliğin 25. Haftasında? Bebeğin hareketleri artık iyice belirginleşmeye başlamıştır. Dışarıdan hissedilebilir. Hızla büyümeye devam etmektedir. Kilosu 700-800 gr arasında, boyu 33 cm’dir. Eğer cinsiyetini öğrendiyseniz isim konusu bu aralar gündemi meşgul eden konulardan birisi haline gelmeye başlamıştır

❤️

26 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 26. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Evet ikinci üç aylık periodun son haftasına geldik (26 haftalık gebelik). Karnınız göbeğin aşağı yukarı 6 cm üzerine çıktı. Bebeğin yaptığı baskıdan dolayı bel ağrılarınız artmaya başladı. Bacaklarınıza eğer gün içinde yorulduysanız kramplar girebilir. Bu tür krampları eşiniz yapacağı hafif masajla rahatlatabilir. Her gün alacağınız bir magnezyum bu tür krampların sıklığını ve şiddetini azaltabilir. Bebeğin boyu gebeliğin 26. haftasında 33 cm’ye ulaşır. Kilosu 900 gr civarındadır. İşitme duyusu geliştiği için dış seslere daha belirgin tepki vermeye başlar. Eğer bebek erkekse testisleri karın boşluğundan aşağıya skrotuma yani doğduklarında olmaları gereken yere 26. Hafta gebelikte inmeye başlar.

❤️

27 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 27. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Tebrikler! Gebeliğin son üç ayına girdiniz (27 haftalık gebelik)… Bu haftada, bebeğin hıçkırıklarını bazen hareketleriyle karıştırabilirsiniz. Hıçkırma sırasında daha düzenli, kısa aralıklarla gelen daha hafif şiddette hareketler hissedersiniz. Bebekte gelişim son sürat devam etmektedir. Boyu 35 cm olmuştur. Nihayet gebelikte 27. Haftada bebek 1 kilograma ulaşır. Gebelikte 11. haftada oluşan ve kapalı kalan göz kapakları 27. Haftada veya bir sonraki hafta açılır. Yani bebeğiniz artık gözlerini açıp kapatabilmeye başlar. Uyuma ve uyanık kalma döngüsü yavaş yavaş oluşur bebekte… Tabi ki bu döngü sizinkisi gibi olmadığından geceleri uyanık olduğu dönemlerde hareketleriyle ona arkadaş olmanız için sizi de uyandırabilir… 

❤️

28 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 28. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Karnınız göbeğin ortalama 9 cm üzerine çıktı artık (28 haftalık gebelik). Bu haftaya kadar almanız gereken kilo toplam 9 olmakla beraber bu rakam gebeliğe başlangıç kilonuza bağlı olarak 7 kilo ile 11 kilo arasında değişebilir. Bu haftadan sonra kilo almanız hızlanabilir. Gebeliğin 28. Haftasında bacak krampları, uykusuzluk, kabızlık ve kabızlığa bağlı oluşabilecek hemoroidler sıkıntı vermeye başlayabilir. 28. Hata gebelikte bebeğin boyu 36 cm, kilosu 1100-1200 gr arasında oldu. Beyin gelişimi hızlandı. Bir yandan ağırlığı artarken bir yandan da beyin dokusunun yüzeyindeki kıvrımlar oluşmaya başladı. Yüzde ince çalışmalar devam ediyor. Kaşları ve kirpikleri oluştu. Saçları uzamaya başladı. Yüzünde cilt altı yağ dokusu birikmeye başladığı için önceki haftalardaki kuru kafa hali ortadan kalkmaya başladı. Gebelikte 28. Haftadan itibaren kontrol ultrasonunda daha fotojenik görüntüler yakalayabiliriz artık… 

❤️

29 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 29. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Karnınız göbeğinizin 10 cm üstüne çıktı (29 haftalık gebelik). Kaburgalarınızda bazen ezilmiş hissi veren ağrılar hissedebilirsiniz. Yemeği biraz fazla kaçırırsanız ciddi şişkinlik hissedebilirsiniz. Reflü için elinizin altında şurup ya da çiğneme tableti bulundurmanın zamanı geldi. Gebeliğin 29. Haftasında kabızlık artabilir. Eğer kabızlık yapıyorsa kan sayımınızda ve demir depolarında sorun yoksa demir haplarına belki bir süre ara vermeniz gerekebilir. 29. hafta gebelikte bebeğin boyu 37 cm, kilosu 1 kilo 250 gr civarındadır. Kilo alışı hızlandı. Hızlı beyin gelişimine bağlı olarak başı daha hızlı büyümeye başladı.

❤️

30 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 30. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin dörtte üçü geride kaldı artık (30 haftalık gebelik). İkiz gebelikler için doğum öncesi izni başlatmanın zamanı geldi. Artık hangi pozisyonda yatarsanız yatın uzun süreli uyuyamazsınız. Belki yastıklarla belinizi desteklemeniz ya da yan yatarken bacaklarınızın arasına yastık koymanız gerekebilir. Gebelikte 30. Haftada düz yatamayabilirsiniz. Yüksek yastıkla genellikle daha rahat edersiniz. Kolay yorulursunuz. Eklemleriniz gevşemeye başladığı için ayak bileklerinde kolay burkulmalar olabilir. Bu arada ayakkabılar sıkmaya başlayabilir. 1 numara büyük daha rahat bir ayakkabı almanız gerekebilir. 30. hafta gebelikte bebekte ne gibi değişiklikler olmaktadır? Bebeğin boyu 38-39 cm olur. Aşağı yukarı 1,5 kiloya ulaşır. Gözleri artık ışığı fark etmeye başlar. Aydınlık ve karanlığı ayırt edebilir. Işıklı bir objeyi gözüyle takip edebilecek kadar gözlerin ışık algısı gelişmiştir. 

.

Op. Dr. Fatih Esen'le Hafta Hafta Gebelik

.

❤️

31 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 31. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Bu haftada göğüslerinizden şeffaf bir sıvı hatta süt gelebilir (31 haftalık gebelik). Eğer miktarı fazlaysa bir göğüs pedi kullanabilirsiniz. Rahim kasılmalarını başlatabileceği için göğüs uçlarını sıkmamanızı öneririz. Arada rahiminizde düzensiz, süresi 2 dakikayı geçmeyen sertleşmeler hissedebilirsiniz. Bu sertleşmelerden korkmayın. Bunlar rahiminizin kendini doğuma hazırlamasıdır. 31. hafta gebelikte bebeğin boyu 39-40 cm civarında, kilosu 1600 - 1800 grama ulaşmıştır. Cilt altı yağ dokusu hızla artmaktadır. Bebek gitgide tipik yenidoğan görüntüsüne kavuşmaktadır.

❤️

32 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 32. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

32. hafta doğum öncesi yasal izninize ayrılabileceğiniz haftadır (32 haftalık gebelik). Bu tekiz gebelikler için geçerlidir. Eğer kendinizi çalışabilecek kadar güçlü hissediyorsanız çalışabilir raporu alıp, bunu kurumunuza götürmeniz gerekir. Büyüyen karnınız göğüs kafesinize baskı yaptığı için nefes darlığınız olabilir. Daha kolay yorulmaya başlarsınız. Yatarken yastığınızı yükseltirseniz daha rahat nefes alabilirsiniz. Düz yattığınızda nefes darlığında artma, baygınlık hissi gelişebilir. Bu durum bebeğin kalbe kan getiren büyük damarlara baskı yapmasından kaynaklanır. Yan yatınca daha rahat edebilirsiniz. Eğer yan yatarak rahat ediyorsanız sola dönerek yatmanızı öneririz. 32. Hafta gebelikte bebeğin boyu 40-41 cm civarında, ağırlığı 1600-1800 gram arasındadır. El ve ayak tırnakları oluşur. Tüm kemikler oluşmuştur ancak hala çok yumuşaktır. 

❤️

33 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 33. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Gebeliğin 8 ayını tamamladınız (33 haftalık gebelik). 2 ayımız kaldı geride. Eğer bu haftaya kadar toplam 12 kilo aldıysanız kilo alışınızda sorun yok demektir. Karnınızda kısa süreli düzensiz kasılmalar olabilir. Bebek hareketleri zaman zaman canınızı yakabilir. Başıyla mesanenize baskı yaptığı için arada idrar kaçırabilirsiniz. 33. hafta gebelikte bebeğin boyu 42 cm, ağırlığı 2 kilo -2 kilo 200 gram arasındandır. Cilt altı yağ dokusu gittikçe arttığı için cildindeki kırışıklar azalmaya başlar. Hıçkırıklarını daha çok hissetmeye başlarsınız. Bu haftadan itibaren kontrollerinizin sıklığı artabilir…

❤️

34 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 34. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Düzenli yürüyüşlerinizi ihmal etmeyin (34 haftalık gebelik). Gebelik yogası ve pilates yapıyorsanız devam edebilirsiniz. Çatlakların oluşması hızlanabilir. Cildinizi sürekli nemli tutmaya çalışın. Gebeliğin 34. haftası ile 36. haftası arasında amniyos mayisinin miktarı tüm gebelik boyunca en üst seviyesine ulaşır. 37. haftadan itibaren de yavaş yavaş azalır. 34. hafta gebelikte bebeğin hareketleri değişmeye başlar. Büyük hareketler yerini daha sert ama daha küçük hareketlere bırakır. Göbek deliğinizin çevresinde ağrı ve aşırı hassasiyet oluşabilir. Bebeğin boyu 44-45 cm’e, ağırlığı ortalama 2300 grama ulaşır. Akciğerlerinin olgunlaşması ve beyin gelişimi devam etmektedir…

❤️

35 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 35. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Büyüyen bebek göğüs kafesinize baskı yaptığı için nefes almakta zorlanmaya başlayabilirsiniz (35 haftalık gebelik). Kolay yorulabilirsiniz. Kısa sürede nefes nefese kalabilirsiniz. Sırtüstü yattığınızda baygınlık hissi oluşabilir. Genellikle yan yattığınızda kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bebeğin boyunun uzaması bu haftalarda biraz yavaşlar. Gebelikte 35. Haftadan sonra ortalama hafta başına 1 cm kadar uzar. Ağırlığı bu haftada 2.5 kg ile 2 kilo 700 gram arasındadır. Gebeliğin 35. Haftasından sonra bebeğin gün boyunca yaptığı hareketlerin sayısı önem kazanır. Keyfi yerinde bir bebek 1 gün boyunca uyanık olduğunuz saatlerde en az 10 kez oynamalıdır. Sık oynaması sıkıntıda olduğunu göstermez, endişelenmeyin… 

❤️

36 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 36. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Karnınızdaki kasılmaların sıklığı ve şiddeti artabilir (36 haftalık gebelik). Vajinal akıntı miktarı yoğunlaşabilir. Yürüyüşünüz zorlaşabilir. Ayakta uzun süre kalamayabilirsiniz. Ayaklarınızda, ayak bileklerinizdeki şişlikler daha belirgin hale gelebilir. Ellerinizde uyuşmalar olabilir. 36. hafta gebelikte bebeğin boyu 47 cm, ağırlığı 2 kilo 700 gr civarındadır. Doğuma teorik olarak 1 ay kalmıştır ama bu süre değişebilir. Bebek erken gelmeye karar verebilir. Doğum çantanızı yavaştan hazırlamaya başlasanız iyi olur… 

❤️

37 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 37. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Geldik gebeliğin son üç haftasına (37 haftalık gebelik)… Geri sayım başladı artık… Eğer 37. haftayı da tamamlayabilirseniz erken doğurmamış oluyorsunuz! Kilo almanız yavaşlayabilir, hatta ilerleyen haftalarda doğuma kadar kilo verebilirsiniz. Doğuma hazırlık ağrılarının şiddeti artabilir. Vajinal akıntı miktarı daha da belirginleşir. Ayağa kalktığınızda bebeğin başının baskısını iyice hissetmeye başlarsınız. 37. hafta gebelikte bebeğin boyu ortalama 1 cm civarında artar, kilo alımı değişir. Organ gelişimi beyin ve akciğerler haricinde tamamlanmıştır. Bebek sadece kilo almaktadır. Eğer doğarsa akciğerlerinin olgunlaşması tamamlanmamışsa solunum sıkıntısı olabilir. Gebeliğin 37. haftası tamamlandığı andan itibaren artık çalışamazsınız. Eğer çalışıyorsanız kanuni doğum iznine ayrılmanız gerekir. Kontrollerin sıklığı artık bu haftadan sonra haftada bire düşer.

❤️

38 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 38. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Artık bebek istediği zaman gelebilir (38 haftalık gebelik). Erken doğum lafı ortadan kalktı. 37 haftayı tamamladık. Ağrılar sıklaşır, baskı daha da artar. Kontrole gittiğinizde doktorunuz vajinal muayene yaparak doğum için doğum kanalının uygun olup olmadığını kontrol edebilir bu haftada. Bazen bu muayeneden sonra lekelenme olabilir, korkmayın. Eğer vücudunuzdaki şişlikler aniden artarsa, yüzünüzde şişlik olursa, bacaklardaki şişliğe parmakla bastırıldığında parmağın izi uzun süre geçmezse doktorunuzu haberdar etmeniz gerekir. Gebelikte 38. Haftayla beraber gece uykularınız sık sık bölünür, sabahları yorgun kalkabilirsiniz. Bebeğin hareketleri ortalama günde ondan az olmamalıdır. Büyümesi bebekten bebeğe farklılık gösterir… Genellikle 150 gramdan az 350 gramdan fazla olmaz hafta başına bakarsak. Ani bir gelişme olduğunda yapacaklarınızı eşinizle beraber gözden geçirmenin zamanı geldi. Kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Günlük hayatınızı elinizden geldiğince sürdürmeye çalışın. Hazırlık var, telaş yok. Sakin olun…

❤️

39 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 39. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

38 hafta 5 gün klasik tabirle 9 ay 10 güne denk gelir. Eğer daha öncesinde sezaryen kararı verilmişse genellikle gebeliğin 39. haftasında sezaryenle doğum gerçekleştirilir. Karnınız yavaş yavaş aşağıya iner. Bebeğin başının baskısını vajinada sürekli hisseder hale gelirsiniz. Yatakta düz yatamazsınız; uzun süre deliksiz uyuyamazsınız; yatak içinde dönüşleriniz zorlaşabilir. Eğer aile büyüklerinden doğum sırasında yanınızda bulunmak isteyenler varsa ve uzakta oturuyorlarsa gebeliğin 39. Haftası onları çağırmak için doğru zamandır. Doktorunuzun telefonunu kaydettiğinizden emin olun. Ne olur ne olmaz yakınınızda bir taksi durağı varsa şayet telefonunu her ihtimale karşı elinizin altında bulundurun… 

❤️

40 Haftalık Gebelik:

Gebeliğin 40. Haftası videosunu izlemek için tıklayın!

Ve geldik gebeliğin son haftasına (40 haftalık gebelik). Teorik olarak eğer bebek gelmezse, kontrollerinde acil alınmasını gerektiren bir durum oluşmazsa, sık kontrole gitmek şartıyla doğum için en fazla 2 hafta daha bekleyebiliriz. Gebeliğin 40. haftasında bebeğin boyu genellikle 50 cm’dir. Ağırlığı değişebilir. 2.5 kilo ile 4.5 kilo arası olabilir. Ortalaması 3 kilo 250 gram civarındadır. Doğum konusunda da birkaç cümle söylemek isterim. Öncelikle normal doğumdan korkmayın. Kendinize güvenin. Gerekmedikçe sırf korktuğunuz için asla sezaryen düşünmeyin. Son günler bazen zor geçer, acele etmeyin. Süreci mümkün olduğunca kendi haline bırakın. Doğuma yakın karnınızdaki kasılmalar gittikçe sıklaşır ve şiddeti artar. Vajinal akıntı miktarı çoğalabilir. Doğumun başlangıcında bazen nişan dediğimiz hafif kanlı mukuslu jelimsi bir akıntı olabilir. Ağrılar başladığında eğer bilinen bir risk faktörü yoksa mümkün olduğunca dayanabildiğiniz kadar ağrılarınızı evde çekmeye çalışın. Ağrılar sıklaştığında, vajinaya doğru bebeğin başının baskısı arttığında, evde duramaz hale geldiğinizde artık hastaneye geçmenizin vakti gelmiştir… Hastanede son bir çabayla, sevdiklerinizin desteği ve doktorunuzun yardımıyla bu engeli de kolayca aşabileceğinizi inanıyorum. Cesaretinizi asla kaybetmeyin. Bir evlat sahibi olmak için yola çıkan herkesin yolu açık olsun diyerek 10 ay süren bu macerayı noktalamak isterim. Beni başından itibaren sabırla seyreden herkese selam ve sevgilerimi sunarım.

.

Yaklaşık 40 hafta süren bu yolculukta size güvenilir bilgiler aktarmaya çalıştık. Op. Dr. Fatih Esen'e tecrübe ve bilgilerini Hafta Hafta Gebelik videolarımızda bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkürü borç biliriz. Tüm anne adaylarına sağlıklı, mutlu ve nur topu gibi bebek(ler) dileriz... Bebek.Tv - 2017

  • 29-04-2017 tarihinde eklendi