Çalışan anneler için bebek bakıcısı seçme kılavuzu

Çalışan bir annenin belki de vereceği en zor kararlardan biri de yokluğunda bebeğine bakacak kişiyi belirlemektir. Zira gözünden bile sakındığı bebeğine iyi bakılacağını bilmek onun için dünyalara bedeldir.

Peki böylesine zor bir kararı verirken nelere dikkat etmeliyiz?

1. Bebeği bakıcıyla bırakmak için doğru yaş aralığı nedir? 

Uzmanlar en idealinin bebek üç yaşına gelene kadar annesiyle kalması olduğunu söylüyor. Ancak bu çoğu zaman pek de mümkün olmayabiliyor. Yine de eğer ayarlama imkânınız varsa özellikle 1-1,5 yaş arasıyla 2,5-3 yaş arası dönemde bebeğinizle daha fazla vakit geçirmeye çalışın.

2. Öncelik aileden birine verilmeli 

Eğer mümkünse bebeğinizi anneanne, babaanne ya da kan bağınız olan güvenilir birine bırakmanız en doğru karar olacaktır.

.

3. Deneyimli bir bakıcı olmasına dikkat edin

Bebeğinizi teslim edeceğiniz bakıcının bebek bakımı konusunda deneyimli olması çok önemli. Kendisi de anne olmuş ya da daha önce bebek bakmış birini tercih etmelisiniz. Deneyimini ve size uygunluğunu anlayabilmek için görüşme esnasında şu soruları sorabilirsiniz:

•    Daha önce ne kadar süre çocuk baktınız? 
•    Bir çocuğa ne kadar süre baktınız?
•    Daha önce baktığınız çocuk kaç yaşındaydı?
•    Önceki işinizden neden ayrıldınız?
•    İlk yardım bilginiz var mı?
•    Bir bebekle gün boyu nasıl vakit geçirirsiniz?

.

4. Referans isteyin

Bakıcının daha önce çalıştığı yerden referans isteyin ve şartlar el verirse mutlaka o aileyle tanışıp, konuşun.

.

5. Ne istediğinizi en baştan söyleyin

Bakıcı adayına tüm detaylarıyla beklentilerinizi anlatın. Bebeğin beslenme şeklinden, uykusuna, oyun ihtiyacından, ev temizliğine ne beklentiniz varsa açıkça konuşun. Bu gibi konularda en başta uzlaşmanız ilerleyen dönemde sorunlarla karşılaşmanızı engeller.

.

6. Bakıcı ile görüşmenizde onun kişisel özelliklerine dikkat edin

Bakıcının sevecen, çocuklarla ilişki kurmaktan keyif alan, sabırlı, merhametli ve dürüst olmasına dikkat edin. Bunu anlamanın en doğru yolu bakıcıyla iki haftalık deneme süresi belirlemek ve bu süre zarfında olabildiğince yanlarında bulunarak bakıcıyı gözlemlemektir. Ayrıca bakıcının işini engelleyecek fiziksel ve ruhsal bir rahatsızlığının olmamasına da dikkat edin.

.

7. Yabancı uyruklu bakıcı seçerken

Eğer yabancı uyruklu bir bakıcı seçecekseniz Türkçe bilmesine özen göstermelisiniz. Özellikle dil gelişiminin en yoğun yaşandığı 0-3 yaş döneminde bu çok hassas bir konu. 

.

8. Sık sık bakıcı değiştirmek doğru bir yöntem değil

Sık bakıcı değiştirmek bebeğin gelişimi için tavsiye edilmiyor. Bu nedenle içinize gerçekten sinen bir bakıcı seçmeye dikkat edin ve geçici süreliğine farklı kişilerle idare etmeye çalışmayın.

•    Kendisi de iki çocuk sahibi Uzman Klinik Psikolog ve Psikoterapist Rüveyda Çenek Yılmaz’ın konuyla ilgili tavsiyelerini linke tıklayarak izleyebilirsiniz:
https://bebek.tv/video/bebek-bakicisi-secerken-nelere-dikkat-etmeliyim/132

.

NOT: Bebek bakıcısı seçme konusunda kendi deneyim ve tavsiyelerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

  • 08-08-2019 tarihinde eklendi