Bebeğime Rota Virüs Aşısı Yaptırmalı mıyım?

Sağlık Bakanlığı'nın rutin aşı takviminde yer almayan rota virüs aşısıyla ilgili ailelerin kafası bir hayli karışık. Belli bir ücret karşılığında eczaneden alabileceğimiz ve sağlık ocağında yaptırabileceğimiz rota virüsü aşısıyla ilgili doktorlar da kararı ailelere bırakıyor. Peki, ne yapmamız gerekiyor? Rota virüs aşısı ne zaman yapılmalı? Rota virüsü aşısını yaptırmalı mıyız? Yaptırmazsak ne tür sıkıntılarla karşılaşabiliriz? Rota virüsünün belirtileri neler? Rota virüsü nasıl bulaşır? Rota virüsünden korunma yöntemleri neler?... Sorular uzayıp gidiyor... Hadi buyurun cevaplarını yazımızda bulalım...

.

Rota virüsü hangi yaşlarda görülür?
Mide ve bağırsakların iltihaplanmasının en önemli nedenlerinden biri olan Rota virüsünün yol açtığı enfeksiyon her yaşta görülebiliyor. Ancak en fazla, altı ayla beş yaş arasındaki çocuklarda rota virüsüne rastlanıyor. Bebeklerde rota virüsü enfeksiyonu en yaygın olarak 06-15 ay arası dönemde görülüyor.

.

Rota virüsü aşısı ne zaman yapılır?


Aşı dozlarının uygulanması şu aylarda yapılıyor:


İlk doz: 2 aylık
İkinci doz: 4 aylık
Üçüncü doz: 6 aylık (gerekirse)

.

Aşının uygulanması ağız yoluyla yapılıyor. Bebeğin, ilk doz rota virüs aşısını 15 haftalık olmadan alması gerekiyor. Rota virüs aşıları diğer aşılarla aynı zamanda verilebilir. Rota virüs aşısı olan bebeklere de rota virüsü bulaşabiliyor ve bu hastalığı aşı olan bebekler de geçiriyor. Ancak aşı olan bebekler bu hastalığı daha rahat atlatıyor. Aşıyı yaptırmayan bebekler de bu hastalıktan iyi bir tedaviyle kurtulabilir. Bu nedenle aşıyı yaptıran ve yaptırmayan ailelerin, aşağıda bahsettiğimiz rota virüs belirtilerine dikkat etmeleri ve bu belirtilerden biriyle dahi karşılaştıklarında mutlaka doktora gitmeleri gerekir. 

.

Rota virüsün belirtileri nedir?

Rota virüs enfeksiyonunun belirtileri, virüse maruz kalındıktan sonraki 48 saat içinde başlar. Rota virüsü genellikle kusma, karın ağrısı, ateşle başlar ve ishalle devam eder. Bazen ishalle de başlayabilir. Sonbahar ve kış aylarında yaygın bir şekilde görülen bu hastalığa yakalanan bebekler;

  • Sık sık kusarlar (genellikle yarım saatte bir)
  • Ateşleri çok yükselir 40’lı seviyeleri bulabilir
  • İshal olurlar

.

Rota virüs hastalığının tedavisi nasıldır?

Hastanede yapılacak olan tedavinin amacı kusma ve ishale bağlı olarak ortaya çıkan sıvı kaybının önlenmesidir. Bu nedenle ağır vakalar hastaneye yatırılır ve serum takviyesi yapılır. Aileler, bebeklerinde yukarıda yer alan belirtileri gördüklerinde; bebekleri sık sık, azar azar beslenmeli. Bebeği beslerken az yağlı veya yağsız gıdaları tercih etmeli. Bebek anne sütü alıyorsa devam edilmeli zira bunun koruyucu etkisi var. İçerdiği şekerden dolayı ishali ve sıvı kaybını arttıracağından bebeğe meyve suyu verilmemeli. 

.

Rota virüsü bulaşıcı mıdır?

Rota virüs bulaşıcıdır. Hastalanan kişiye temas ettiğimizde bulaştığı gibi virüsün bulaştığı eşya ve gereçleri bebeğin ağzına götürmesiyle ağız yoluyla da bulaşabilir.

.

Rota virüsünden bebeğimizi korumak için neler yapabiliriz?

  • Anne sütü rota virüsüne karşı koruyucu bir etkiye sahip Bu nedenle bebeklerimizi mümkünse anne sütüyle beslemeliyiz.
  • Hastalık bulaşıcı olduğundan, bebeğimiz kalabalık alanlarda bulunduktan sonra (toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri, toplu oyun alanları, kreş gibi yerler) eller mutlaka yıkanmalı ve kıyafetler değiştirilmeli.
  • Çocuğumuzun tuvalet temizliğine çok etmeliyiz ve tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerini yıkamalıyız özellikle kreşe giden çocuk, tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka elleri yıkanmalı
  • Bebeğin altını temizlendikten sonra anneler mutlaka ellerini yıkamalı.

.

  • 12-09-2019 tarihinde eklendi