24 Haftalık Gebelik

7139 gösterim · 0 Yorum

24 HAFTALIK GEBELİK – Deneyimli Jinekolog Op. Dr. Fatih Esen hafta hafta gebelik takibiniz için anlatıyor:

Karnınız göbeğin 5 cm üstüne çıkmıştır (24 haftalık gebelik). Büyüyen karnın baskısı nedeniyle mide ve yemek borusunda özellikle yemeklerden sonra yanma hissi başlayabilir. Karnınızda ve göğüslerinizde gerilmeler hissetmeye başlarsınız. Özellikle gerilen bölgelerde ciltte aşırı kuruma hissedebilirsiniz. Cildi nemlendiren krem ya da yağları daha sık ve düzenli kullanmanız gerekebilir bu dönemde. Ayrıca gebeliğin 24. Haftasında burun içindeki kurumalara bağlı burun kanamalarınız olabilir. Bazen gözlerde bile kurumaya bağlı kızarma ve batmalar olabilir. Eğer bu tür yakınmalarınız olursa burun içi nemlendiriciler ve gözlerin kurumasını önleyen damlalar kullanabilirsiniz.

24. Hafta Gebelikte Bebek Gelişimi

Peki 24. Hata gebelikte bebeğinizde neler olmaktadır? Boyu 32 cm, kilosu 600-700 gr civarındadır. Beyin gelişimi hızlanmıştır. Dilinde tat duygusunu almaya yarayan tat tomurcukları oluşmaktadır. Akciğerlerin gelişimi hızlanmıştır. Küçük hava yolları oluşmaktadır. 24 haftalık gebelikte akciğerlerde, surfaktan adı verilen bir madde salgılanmaya başlar. Surfaktan bebek doğduğunda, küçük hava keseciklerinin esnemesi ve içine hava dolması için gereklidir. Erken doğan bebeklerde akciğerlerde hava yolları yeterince gelişmediği için ve bu madde yeterince salgılanmadığı için solunum sıkıntısı oluşmaktadır.

Şeker Yükleme Testi İçin İdeal Dönem: 24. Hafta ila 28. Hafta Arası

Ayrıca gebeliğin 24. haftasından itibaren gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığının tanısını koyabilmek için yapılan şeker yükleme testi yapılabilir. Bu test için kabul edilmiş ideal zaman gebeliğin 24. haftası ile 28. haftası arasıdır. Ayrıntılı fetal ultrasonografi ve doppler ultrasonografisi için en ideal haftalardan birisi 24. Haftadır. Son bir not daha ekleyelim: Eğer 20. haftada tetanoz aşınız yapıldıysa gebeliğin 24. haftasında aşının tekrarı yapılmalıdır. - 24. Hafta Gebelik

Bebek.Tv HAFTA HAFTA GEBELİK https://bebek.tv/videolar/hafta-hafta-gebelik/4

.