40 Haftalık Gebelik

5631 gösterim · 0 Yorum

40 HAFTALIK GEBELİK: Deneyimli Jinekolog Op. Dr. Fatih Esen hafta hafta gebelik takibiniz için anlatıyor: Ve geldik gebeliğin son haftasına (40 haftalık gebelik). Teorik olarak eğer bebek gelmezse, kontrollerinde acil alınmasını gerektiren bir durum oluşmazsa, sık kontrole gitmek şartıyla doğum için en fazla 2 hafta daha bekleyebiliriz.

Gebeliğin 40. Haftasında Bebek Gelişimi:

Bebeğin boyu genellikle 50 cm’dir. Ağırlığı değişebilir: 2.5 kilo ile 4.5 kilo arası olabilir. Ortalaması 3 kilo 250 gram civarındadır. Doğum konusunda da birkaç cümle söylemek isterim. Öncelikle normal doğumdan korkmayın. Kendinize güvenin. Gerekmedikçe sırf korktuğunuz için asla sezaryen düşünmeyin. Son günler bazen zor geçer, acele etmeyin. Süreci mümkün olduğunca kendi haline bırakın.

40. Hafta Gebelikte Doğum Belirtileri:

Doğuma yakın karnınızdaki kasılmalar gittikçe sıklaşır ve şiddeti artar. Vajinal akıntı miktarı çoğalabilir. Doğumun başlangıcında bazen nişan dediğimiz hafif kanlı mukuslu jelimsi bir akıntı olabilir. Ağrılar başladığında eğer bilinen bir risk faktörü yoksa mümkün olduğunca dayanabildiğiniz kadar ağrılarınızı evde çekmeye çalışın. Ağrılar sıklaştığında, vajinaya doğru bebeğin başının baskısı arttığında, evde duramaz hale geldiğinizde artık hastaneye geçmenizin vakti gelmiştir… Hastanede son bir çabayla, sevdiklerinizin desteği ve doktorunuzun yardımıyla bu engeli de kolayca aşabileceğinizi inanıyorum.

Cesaretinizi asla kaybetmeyin. Bir evlat sahibi olmak için yola çıkan herkesin yolu açık olsun diyerek 10 ay süren bu macerayı noktalamak isterim. Beni başından itibaren sabırla seyreden herkese selam ve sevgilerimi sunarım. Gebelikte 40. Hafta

Op. Dr. Fatih Esen'le Bebek.Tv HAFTA HAFTA GEBELİK https://bebek.tv/videolar/hafta-hafta-gebelik/4

.