6 - 8 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

12491 gösterim · 1 Yorum

6 aylık, 7 aylık ve 8 aylık bebeklerde beslenme nasıl olmalı? Anne sütünün ilk 2 yıl ne kadar önemli olduğunu tüm anneler çok iyi biliyor. Peki 6 - 8 aylık bebeklere ne tür ek gıdalar ne miktarda verilmeli? Deneyimli Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay sorularımızı tüm anneler ve Bebek.Tv takipçileri için yanıtlıyor:

6. Ayda Bebekleri Hangi Gıdalarla Tanıştıralım?

Önceki aylarda 1-2 tatlı kaşığı maksimum 1 çorba kaşığı, 2 çorba kaşığı elma suyu ya da yoğurtla tanışmış olan bebek, artık çorbalarla biraz daha fazlası meyve püreleri ve sebze püreleriyle tanışmaya hazırdır.

Bunları hazırlarken de yine bebeğin kaseler dolusu yemesini ya da içmesini beklemeyin.

Bebeğiniz için hazırlayacağınız çok küçük bir çorba ne olabilir? İçerisine biraz mevsime göre havuç, patates, yer elması ya da bal kabağı girebilir. Yaz dönemi ise bunun içerisine kabak da karıştırabilirsiniz. Ancak bunlar gerçekten birkaç kesme şeker büyüklüğünde olmalı ki, 6 aylık, 7 aylık veya 8 aylık bebeğiniz hepsini yemediğinde kaygıya sahip olmayın.

Anne Sütüne Devam!

Bu arada sütünüzü vermeye devam ediyorsunuz. Onu asla kesmiyoruz.

Ara öğünlerde bebeğinize yedireceğiniz 1-2 çorba kaşığı kadar yoğurt faydalı olacak.

Hazırladığınız meyve püreleri mutlaka mevsime uygun olmalı. Yaz döneminde yaz meyvelerinden, kış döneminde kış meyvelerinden faydalanmak lazım.

Her yeni ek besinle 6, 7 veya 8 aylık bebeğinizi tanıştırırken birer hafta ara vermenizi özellikle tavsiye ediyorum.

Elma püresine alıştı, bir hafta sonra armut püresini deneyebiliyorsunuz.

Çok asitli besinler ya da alerjik olan meyvelerden kivi ya da çilek denenmesini en sona bırakacağınız besinler arasında kalabilir.

Sebzelerde de aynı şey geçerlidir. 6 – 8 aylık bebeğe aşırı gaz yapacak ya da çiğnemesini gerektirecek hiçbir şey kullanmıyoruz.

Püreler hazırlanırken az suda haşlıyoruz, çatalla eziyoruz veya blenderize ediyoruz. Yiyeceği miktar ortalama bir iki çorba kaşığı kadar.

Zamanla bunlar birer çorba kaşığı kadar artacak. Bebeğimize anne sütü vermeye devam ediyoruz.

Bunun dışında diyelim ki, çorbalara başladık. Çorbalarımız tanesiz olmalı. Tarhana çorbası yapabiliriz. Belki başka çorbalar yapabiliriz. İçerisine çeyrek dilim kadar, bir iki lokmamızı alacak kadar ekmek de doğrayabiliyoruz. Ama bunları iyice ıslatmadan bebeğe asla yedirmiyoruz.

Bebeğimize asla acı, baharat, tuz, şeker vermiyoruz!

Biz bunları pişirirken başka ne yapıyoruz? 6 aylık, 7 aylık veya 8 aylık bebek beslenmesinde acı, baharat, tuz asla kullanmıyoruz. “Meyveler ekşidir” deyip içine şeker atmıyoruz.

Özellikle tuzla ilgili şöyle bir durumumuz var. 6 aylık bebeğin böbrekleri henüz gelişmedi. O yüzden 1 yaş dolana kadar bebek beslenmesinde asla tuz kullanmıyoruz.

Şekerli gıdalar da bebeğin sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir. Olumsuz etkilemek ne demek? Bebeğin ishal olmasına sebep olabilir. Çünkü, karbonhidratların sindirimi henüz tamamlanmış durumda değil. Sindirim enzimlerimiz henüz gelişmedi.

Bebeğe tatlı vermek için 1 yaşa kadar beklemenizi öneriyorum.

Bebekli Anneler ve Bebekleri İçin Beslenme Tavsiyeleri:

.

Avatar