9 - 12 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

7618 gösterim · 0 Yorum

9 aylık, 10 aylık, 11 aylık ve 12 aylık bebeklerde beslenme nasıl olmalı? Anne sütü ilk 2 yıl boyunca bebek gelişimi açısından son derece önemli. Peki 9 - 12 aylık bebeklere anne sütü haricinde ne tür ek gıdalar ne miktarda ve ne sıklıkta verilmeli? Deneyimli Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay sorularımızı yanıtladı:

9 - 12 aylık bebeklerde beslenme

Bebeğimiz 1 yaşına yaklaşmaya başladı. 9-12 aylık dönem bebek beslenme listemize başka neleri ekleyebiliriz?

Bebeğinizi Bakliyatlarla Tanıştırabilirsiniz

Bu dönemde bebeğimizi öncelikle bakliyatlarla tanıştırabiliriz. Yeşil mercimek, kırmızı mercimek, nohut, fasulye ya da barbunya. Bunları haşlayıp, kabuklarını çıkartırsak gaz şikâyetini en aza indirmiş olabiliriz.

Kullanacağımız miktarlar ortalama 3-4 yemek kaşığı kadardır. Bunları da çatalla ezerek bebeğimize verebiliriz. Çünkü 9-12 aylık bebeğimizde dişler henüz tamamlanmadı.

Günlük beslenme içerisinde yoğurdu artık sık sık kullanabiliriz. Sabahla öğle arasında, öğleden sonra veya akşam yemekten sonra.

Bebeğiniz Kıymayla Tanışmaya Hazır

Bebeğimizin 9-12 aylık döneminde sebze yemeklerini yaparken sebze pürelerinden sebze yemeklerine geçmiş olabileceğimizi düşünüyoruz. İçlerine az miktarda kıyma da kullanabilirsiniz.

Bebeğimize yapacağımız sebze çorbalarını ise kıyma, balık ya da et ilave edebiliyoruz.

Bunların yanına ilave olarak çorbalara ince bulgur kullanmak bebek beslenmesinde daha sağlıklı ve daha doyurucu öğünler oluşturmaya yol açacaktır.

Yemeklerinizi yedirirken bebeklerinizin mutlaka sularına bir iki lokma kadar ekmek ilave etmeyi unutmayınız. Ekmek şişmanlatır diye bir şey söz konusu değil. Bebeğin ihtiyacı olan karbonhidratı karşılayacak.

Bu arada bebeğe hala süt vermeye, anne sütü vermeye 9-12 aylık dönemde de devam ediyorsunuz. Onu asla bırakmıyoruz.

Meyveleri de püre halinden biraz daha çatalla ezilmiş hale getirebilirsiniz.

Daha önce kullanmamış olduğunuz meyveleri de menüye yavaş yavaş ekleyebilirsiniz. Yeter ki, bebeğinizin alerji sorunu olmasın.

Bebekli Annelere Beslenme Tavsiyeleri:

.