Avokadonun Bebeğe Faydaları Nelerdir?

21056 gösterim · 0 Yorum

Avakadonun Bebeğe Faydaları Nelerdir? Anayurdu Orta Amerika olan, ülkemizde Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı kesimlerinde yetiştirilen Avokado içeriğindeki faydalı doymamış yağlarla, bebek ve çocukların beyinsel ve fiziksel gelişimleri açısından son derece yararlıdır.

Avokadonun Yağ Bileşenleri Anne Sütüyle Benzer

Yurt dışında “Bir insanın hayatta kalması için gereken her şey avokadoda vardır” şeklinde bir söylem de yaygındır.

Avokado aynı zamanda folik asit, lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, A, B, C ve E vitaminleriyle demir de içerir.

Avokadonun yağ bileşimi anne sütününkiyle benzerlik gösterir.

Ek Gıdaya Geçişte Uzmanlar Avokado Tavsiye Ediyor

Olgun bir avokado, yumuşak, kremamsı kıvamıyla ve keskin bir tadı olmaması sebebiyle ek gıdaya geçişte, yani 6. Aydan sonra bebeğe verilebilecek en iyi ilk gıdalardan biridir.

Keskin bir tadı olmadığından bebeğinize avakadoyu püre haline getirip sade verebileceğiniz gibi bir mevsim meyvesiyle karıştırarak da verebilirsiniz. Örneğin muz ve avakado karışımından hazırlayacağınız püreyi bebekler genellikle severek yer.

Bebeğiniz İçin Avokado Nasıl Seçilmeli

Avokado seçerken, pütürlü bir dokuya sahip, sert olmayan ve koyu yeşil renklileri tercih etmelisiniz. Sert avokado, henüz olgunlaşmamış demektir.

Eğer olgun avokado bulamadıysanız, sertlerinden alıp bir kese kâğıdı içinde ve oda sıcaklığında 2-3 gün bekleterek yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Ek Gıda ve Bebeklerde Beslenme Konulu Diğer Bazı Videolar:

​​​​​​​.