Bebeğimin Üşüdüğünü Nasıl Anlarım? ● Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri

37957 gösterim · 7 Yorum

Bebeklerin Üşüyüp Üşümediğini Nasıl Anlarız?

Her anne-baba özellikle kış aylarında “acaba bebeğim üşüyor mu?” kaygısını taşır. Bunu anlamak için de genelde bebeğin el ve ayaklarına dokunup bakarız. Oysa ki bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak için bebeğin ensesini kontrol etmeliyiz. Kendisi de bebek sahibi olan deneyimli eğitimci ve anne Feride Esen özenle derlediği mutlu bebek yetiştirme formüllerini Bebek.Tv izleyicileri için anlatıyor...

Bu videoda "bebeğimin üşüdüğünü nasıl anlarım?" sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Ülkemizde bebek ve üşümek kelimeleri yan yana geldiğinde tanıdığınız ya da hiç tanımadığınız insanlar bu konuyla ilgili fikrini beyan ederler. "Patik giyindir donmuş ayakları, dışarı çıkarma sakın üşür. Bebeğin üşüyor, bebeğin üşür..."

Bu tarz uyarılar çevrenizde dönüp durur ve siz ilk kez anne olduysanız ve tamamiyle sizin bakımınıza muhtaç bir bebeğin üşümesini de istemediğinizden sürekli bu soru kafanızda dönüp durur.

Benim de bebeğim doğduğunda “bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız” sorusu çok fazla vardı kafamda. Peki bebeğimin üşüdüğünü nasıl anlarım? Bununla ilgili birkaç deneyimimi paylaşmak istiyorum:

Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır?

Özellikle yeni doğan bebeklerden başlamak istiyorum. Çünkü biz şöyle bir hata yapıyoruz. Yeni doğan bebeğin el ve ayaklarına dokunarak onun üşüyüp üşümediğini tespit etmeye çalışıyoruz ancak yeni doğan bebeklerin elleri ve ayakları genellikle soğuk olur. Bunun nedeni de dolaşım sisteminin en son uç noktalarda tamamlanmasıdır. Bu nedenle ellerine ve ayaklarına dokunarak üşüdüğünü tespit etmemiz pek mümkün değil.

Şöyle yapabiliriz: Derece yardımı vücut sıcaklığını ölçebiliriz. Eğer 36-37 derece ise bebeğimiz üşümüyor demektir. Ama 36 derecenin altında ise üşüyor demektir. Ya da diğer bir yöntem olarak ensesinden kontrol edebiliriz. Ensesine dokunuruz eğer sıcaksa bebeğimiz üşümüyor demektir eğer terliyse de çok sıcaklamış demektir. Üzerini değiştirerek biraz daha ince giyinderebiliriz.

Bir diğer yaptığımız hata da bebeğin kaka rengine bakarak üşüyüp üşümediğini tespit etmeye çalışmak. Bebeğimizin kaka rengi yeşilse üşümüştür gibi bir algı var. Ancak kakanın yeşil renk olması ile üşümesi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Bebeğin kakasının yeşil renk olmasının sebebi genellikle beslenme şekliyle ilgilidir. Özellikle ön sütü çok alan ya da fazla emen bebeğin kakası yeşil renk olur. Ya da diş çıkarma döneminde de bebeklerin kakaları yeşil renk olabilmektedir. 3 günden uzun süre bebeğin kaka rengi yeşil olduğunda da mutlaka bir doktora görünmekte fayda var çünkü önemli bir sebebi de olabilir ancak üşümekle bağlantı kurmamak gerekir.

Yeni Doğan Bebeklerin Üşümemesi İçin Nasıl Giydirmeliyiz?

Yeni doğan bebeklerimizin cildi çok narin olduğu için kesinlikle naylon ya da sentetik bir kıyafet giydirmemeye de özen göstermeliyiz. Hani sırf daha cici daha sevimli görünsün diye bebeğe böyle şeyler giydirebiliyoruz aslında bu bebeğe büyük bir haksızlık. Pamuklu kıyafetler, doğal kumaştan kıyafetler tercih etmeliyiz hani yün alerji riski olduğu için çok küçük bebeklerde direk vücuda dokundurarak kullanmamalıyız ama pamuklu kıyafetler kullandığımızda bebek çok daha keyifli hissedecek kendini.

Yine uyurken de yeni doğan bebeklere pamuklu bir pijama ve kış aylarında üşümemesi için pamuklu bir çorap giydirirsek çak daha keyifli bir uykuya geçmiş olacak. Ve mümkünse evin sıcaklığı ortalama 22 derece olmalıdır.

Biraz daha büyük bebeklerde ise dışarıda bebeğim üşüyor mu sorusu ortaya çıkıyor. Kış ayları geldi artık bebeğimi dışarı çıkaramayacağım çünkü üşüyor gibi bir algı oluşabiliyor. Burada da şöyle bir şey tavsiye edebilirim: Ben çocuğumda da bunu uyguluyorum. Direk çok kalın şeyler giydirmiyorum birkaç kat giydiriyorum, atkı ve eldiveni de takılı oluyor. Ve böylece dışarıda bir yerde oturduğumuzda birkaç parça kıyafetini çıkartıyorum ve o dengeyi sağlamış oluyorum. Çünkü bebeği asıl üşüten şey soğuk-sıcak dengesinin ani değişimi yani eviniz için de geçerli bu. Bütün odalarınızın mümkünse aynı sıcaklıkta olması dışarıda da bir yere oturduğunuzda üzerindekilerini parça parça çıkararak onun ortama daha rahat adapte olmasını sağlayabilirsiniz. Nasıl havalarda dışarı çıkmamız uygun olmaz? Bebeklerin üşümemesi için cereyanda kalmaması gerekiyor. Bu yüzden çok rüzgarlı havalarda ben mümkünse bebeğimi dışarı çıkarmıyorum ama yağmurlu havalarda yağmurluğunu giydirerek çok soğuk ve karlı havalarda iyice sararak onun her hava koşuluna adapte olmasını sağlıyorum bu ileriki yaşantısında da ona çok büyük kolaylık sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Bebeğimin Üşüdüğünü Nasıl Anlarım? - Feride Esen'le Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri

Avatar
 • Sevilay 12-01-2018 19:11
  Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Bebekler kolay kolay üşümezler daha doğrusu o kadar endişe edeceğiniz boyutta üşümezler. Çok soğuk havalarda dışarı çıkarmamaya özen göstermelisiniz. Eğer dışarı çıkaracaksanız atkı eldiveni mutlaka üzerinde olsun. Çok fazla bebeği sıkıntıya sokacak kadar kat kat giydirmenizin bir anlamı yok.
 • Meryem 11-01-2018 18:52
  Bebeğinizin üşümesinden daha çok cereyanda bırakmamaya özen göstermelisiniz. Soğuk fazla etki yaratmayabilir fakat cereyanda kalması Allah korusun ciğerlerini kötü etkileyebilir. Bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız? sorusunun cevanı aslında o kadar da zor değil. Çünkü video gayet güzel şekilde bu soruya cevap olmuş.
 • Selin 10-01-2018 20:22
  Eskiden anneler böyle konularda fazla düşünmezlerdi. Eskiden anneler bebekleri giydirdikten sonra üşümeyeceklerini bilirlerdi. Yıllar geçtikçe bu tür konularda her kafadan doğru olmayan bilgiler çıktığı için insanların kafasının karışmaya başlaması normal. Size tavsiyem bu tip söylentilere pek takılmayın. Kendinize sürekli bebeğim üşüyor mu diye sormanızın anlamı yok dediğim gibi bebeğinizi dışarı çıkarken normal şekilde giydirmeniz yeterli.
 • RuyaErtolga 09-01-2018 20:56
  Ev sıcaklığını düzenli seviyede tutar dışarı çıkarkende güzel giydirirseniz bebeğiniz üşümez. Yeni annelerin bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız ? diye sorup endişelenmesi gayet normal bunun için tavsiyem derece kullanarak net ve kesin bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • MehtapSekban 08-01-2018 21:44
  Bebeğinizi mevsime göre düzenli giydirirseniz kolay kolay üşümezler. Ortamın sıcaklığıda tabii ki önemli yaz aylarında sıcaktan bunalıp iki taraflı pencere açmayın kesinlikle bebeğin olduğu evde cereyanda kalır ve hastalığa davetiye çıkarır. Bizde ensesinden kontrol ediyorduk en iyi yöntem budur bana görede.
 • Merve 06-01-2018 21:44
  Bu konu bir çok annenin hassas olduğu bir konu gerçektende bebeklerin üşüyüp üşümediğini bilmeyen anneler için anlamak zor oluyor. Biz verilen bilgilerde olduğu gibi gerektiği zaman derece ile ölçüyorduk en sağlıklısı bana göre bu şekilde yapmak.
 • Gülay Demir 31-12-2017 14:14
  Bilgiler icin cok cok tesekkür ederim. Bu konuda ben de ilk bebegimde dertliydim simdi de kardedim ayni derdi yasiyor. Kardeşimin 2 ay kadar önce bebeği oldu. İlk bebeği olduğu için çok telaşlı her konuda. Geçen gün ziyaretine gittim bir de baktım kat kat giydirmişler çocuğu. Hem de nasıl buldularsa yün body falan giydirmişler. Etrafındaki herkes havalar çok soğuk aman bebegin üşüyor hasta edeceksin demekten başının etini yemişler. Kardeşim de ne yapsın bebeğim üşüyor mu acaba diye tereddütte kalmak yerine giydirdikçe giydirmis minik yavruyu. Bir de baktım ensesi hep ter içinde kalmış bebeğin ağlayıp duruyo. Neyse çıkardık üzerindeki herşeyi. Daha 1 aylık bebeğe yün body giydirilirmi! Kızarmış çocuğun sırtı falan. Tüm anneler bu videoyu iyi izleyin. Sonra etrafınızda olur olmaz bilip bilmeden bebeğin üşüyor, üşütüp hasta edeceksin bebeğini falan diyenleri de fazla kaale almayin lutfen. Sevgiler.