Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilmeli?

14634 gösterim · 5 Yorum

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilmeli? Birçok anne bebeğinin farklı sebeplerle burun tukanıklığı yaşamasından ve burun tıkanıklığının bir sonucu olarak da zaman zaman nefes almakta zorlanmasından şikayetcidir. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte bebeklerde burun tıkanıklığı pek çok anne-baba için önemli bir sorun haline gelebilir. Tabi bebeklerdeki burun tıkanmasının pek çok sebebi olabiliyor. Örneğin kuru hava, enfeksiyon veya burun yapısıyla ilgili bazı sorunlar... Bu noktada problemin kesin teşhisini ancak bir doktor koyabilir.

Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri serisindeki bu videoda Feride Esen kendi deneyimlerinden yola çıkarak annelere bebeklerdeki burun tıkanıklığı sorunu için neler yapabilir konusunda tavsiyelerde bulunuyor…

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sebepleri Neler?

Herkese merhaba. Malumunuz havalar soğumaya başladı. Ben de bu soğuk havalardan nasibimi aldım. Hafif bir soğuk algınlığı geçiriyorum. Ama biz annelerin soğuk havaların başlamasıyla birlikte en büyük sıkıntısı bebeklerde burun tıkanıklığı mevzusu oluyor.

Bebeklerdeki burun tıkanıklığının bir çok farklı sebebi olabilir: Kuru hava, enfeksiyon veya burun yapısı ile ilgili problemler. Bunun yanıtını da bize ancak bir doktor verebilir. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığı hissettiğimizde mutlaka bir doktorla görüşmememiz ve onun önereceği tedaviyi uygulamamız gerekiyor.

Bebeğinin burnu çok sık tıkanan bir anne olarak doktor önerisinin yanı sıra benim evde uyguladığım bir takım doğal yöntemlerde var; size bunlardan bahsedeceğim. Ama bunlara geçmeden önce kulaktan kulağa yayılması gerektiğine inandığım ve kuzenimin bana 3-4 yıl önce anlattığı, kendi yaşadığı bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Dikkat! Burun Tıkanıklığı Bebeğin Emmesini Engelleyebilir

Kuzenim özel bir hastanede doğumunu gerçekleştiriyor. Bir gece hastanede kalıyorlar ve orada bebeğini emziriyor. Ertesi gün eve dönüyorlar. Evde onları kayınvalidesi ve annesi karşılıyor. Gün boyu gayet keyifli vakit geçiriyorlar. Ancak gece olunca sorun başlıyor. Çünkü bebek emmiyor. Kuzenim ne zaman emzirmeye çalışsa feryat figan bağırıyor bebek...

Annesi ve kayınvalidesi bebeğin emmeyi red ettiğini ve mama vermesi gerektiğini söylüyorlar. Sabah doktoru ve hemşireyi arıyorlar, onlar da aynı şekilde bebeğin emmeyi reddedebileceğini ve mama vermesi gerektiğini söylüyorlar ama kuzenim bunu kabul etmek istemiyor. Bir bebek neden emmeyi redetsin ki? bunu aklı almıyor.ve emmesi için zorluyor ama bebek her seferinde ağlıyor.

Tam çaresizlik hissederken 3 çocuğu olan deneyimli kuzenim onları ziyarete geliyor. Durumu anlatıyorlar ve diyor ki bu bebeğin burnu tıkalı olabilir. Serum fizyolojik damlatıyor bebek daha rahat nefes almaya başlıyor ve annesinin memesinden sütü lıkır lıkır içmeye başlıyor.

Yani burun tıkanıklığı deyip geçmemek gerekiyor. Burun tıkanıklığı bir bebeğin beslenmesini, uykusunu ve hatta huzurunu etkileyen çok önemli bir etken. Burun tıkanıklığı yaşayan bir bebeğin, burnunu açık tutmak onun sağlığı açısından önemli.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Peki evde doğal yöntemlerle neler yapabiliriz?

1. Bol bol emzirin!

Ben de bunu hep yapıyorum. Bebek emdikçe bağışıklığı daha da güçlenecektir ve hastalıklarla daha rahat mücadele edecektir. Ek gıdaya geçiş yapmış bir bebeğiniz varsa sık sık su teklif edebilirsiniz. Bebeğiniz 1 yaşından büyükse 1 küçük bardağı geçemyecek şekilde gün içinde ılık bir ıhlamur içirebilirsiniz.

2. Okyanus Suyu / Deniz Suyu / Serum Fizyolojik Bebeğin Burnunu Açmakta Yardımcı Olabilir

Emzirmenin yanı sıra eczanelerde satılan serum fizyolojikten (okyanus suyu ya da deniz suyu da deniyor) faydalanabilirsiniz. Bu su bebeğin burnunun açılmasında büyük katkıda bulunacaktır.

Bebeğimizin burun tıkanıklığını gidrmemize yardımcı olan bu suyu evde kendimiz de yapabiliriz: 1 küçük çay bardağı kaynatılıp ılıtılmış içme suyunun içerisine yarım çay kaşığı kaya tuzu ekleyip iyice karıştırın ve yine eczanelerden alabileceğiniz bir damlalık yardımı ile bebeğinizin burnuna damlatın. Bir de bebekler biz yetişkinler gibi sümkürme yapamadıkları için, onlara yardımcı olacak bir aparat var, ismi burun aspiratörü. Bir ucunu ağzınıza alıyorsunuz, diğer ucunu bebeğin burnuna yaklaştırıyorsunuz ve salgıları ağzınızla çekiyorsunuz. Böylece bebek daha rahat nefes alıyor.

3. Uyumadan Önce Burnu Tıkalı Bebeğinize Banyo Yaptırın!

Üçüncü olarak özellikle gece uyumadan önce bebeğin burun tıkanıklığını hafifletmek amacıyla banyo yaptırın. Çünkü banyoda buharın yardımıyla da burun içindeki salgılar çok daha rahat akacaktır. Özellikle buharlı bir banyoda bunu yapmak önemli. Banyoyu nasıl buharlı hale getirebiliriz diye sorarsanız, ben banyoyu buharlı hale getirmek için, önce suyu çok sıcak açıp, buhar yaratıyorum ve daha sonra bebeği banyoya getiriyorum.

4. Bebeğin Odasını Havalandırın ve Nemlendirin!

Bebeğin odasını havalandırmak da diğer önemli bir konu. Tabi bebeğin odasını havalandırırken bebeğin odada olmamasına dikkat edin 🙂 

10 dakika boyunca bebeğin uyuduğu odayı havalandırdığınızda bebek temiz havanın yardımıyla daha rahat nefes alacaktır.

Ve tabi ki burnu tıkalı bebeğin odasını nemlendirmek gerekiyor. Çünkü malumunuz kaloriferli evler havayı kurutuyor. Sobalı evler için de geçerli çünkü yüksek ısı havayı kurutuyor. Bu nedenle sobalı bir eviniz varsa sürekli sobanın üstünde su kaynatarak, kaloriferli bir evde de bir havluyu sık sık ıslatıp kurutarak ortama nem katabiliriz. Bunun yanı sıra satılan soğuk veya sıcak buhar makineleri var ki daha çok soğuk buhar makinelerinin kullanımı tavsiye ediliyor. Soğuk buhar makinesi ile de bebeğin odasını nemlendirebiliriz ancak bu cihazların uzun süre kullanımı da küf ve parazit oluşumuna sebep olabiliyor o nedenle bebeğin burnu tıkalı olduğunda 3-5 günü geçmemek kaydıyla kullanabilirsiniz.

5. Bebeğin Oda Sıcaklığı 24 Dereceyi Geçmesin! 

Ve burun tıkanıklığı yaşayan bebeğin uyuduğu odanın sıcaklığı 24 derecenin üzerinde olmamalı. Bebeği üşüttüm hasta ettim telaşı ile odayı çok ısıtmak da bebeğin burun tıkanıklığını arttırabilir ve tabi ki 21 derecenin altına düşmemesi de önemli o dengeyi ayarlamamız önemli.

Uyurken bebeğin başını yükseltmemiz de rahat nefes alması için diğer bir yöntemdir. Yalnız hafifçe diyorum sakın dimdik hale getirmeyin 🙂 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Doğal Destek: Soğan

Bir de ben şöyle bir şey yapıyorum: bir soğanı ikiye bölüyorum ve gece uyumadan önce bebeğin baş ucuna koyuyorum ve tüm gece orada bırakıyorum. Soğan gerçekten iyi bir burun açıcı. Kabul ediyorum çok kötü soğan kokuyor oda ama bence bebeğin daha rahat nefes almasına değer bana sorarsanız.

Bunlar bebeğin burnunu açmak için bizim evde kendimiz yapabileceğimiz doğal yöntemler. Bir de yapmamamız gerekenler var nedir bunlar?

Bebeğin Burnunu Açmak İçin Bunları Yapmayın!

Kulak çubuğu vs. gibi sert cisimleri asla bebeğimizin burnuna sokmuyoruz. Çünkü o küçücük buruna zarar verebiliriz.

Aynı şekilde kulağına da bu tür şeyler sokmamalıyız. İnternet üzerinden şöyle tavsiyeler görüyorum: bebeğin burnuna anne sütü ya da zeytin yağı damlatmak gibi. Ancak ben hiç denemedim çünkü bebeğin genzine kaçma ihtimali yüksek. Risk almak istemedim.

2 yaşın altındaki bebeklere dekonjestan madde içeren burun damlaları kullanmayın. Çünkü bağımlılık yapıyor. Dilerseniz eczanıza ya da doktorunuza da sorabilirsiniz.

Çok önemli bir konu daha var özellikle çok küçük bebeklerde bu serum fizyolojik damlatırken ya da herhangi bir müdahalede bulunurken burun yapısına zarar vermemek adına çok nazik ve dikkatli olmalısınız. Çünkü onlar bağıracaktır, istemeyecektir, zorla yapmaya çalışırken bile çok dikkatli olmalısınız. Hepinize bebeklerinizde burun tıkanıklığının az olduğu sağlıklı günler diliyorum.

Feride Esen'le Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri: 

https://bebek.tv/videolar/mutlu-bebek-yetistirme-formulleri/14

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Giderilmeli: https://bebek.tv/blog/2016/10/bebeklerde-burun-akintisi/

Bebeğim üşüyor mu: https://bebek.tv/video/bebegimin-usudugunu-nasil-anlarim-mutlu-bebek-yetistirme-formulleri/673

Bebeklerde zeka gelişimi: https://bebek.tv/video/bebeklerde-zeka-gelisimini-destekleyen-7-puf-nokta-nedir/609

.

Avatar
 • Serpil 11-01-2018 18:58
  Oda sıcaklığının sürekli keskin biçimde değişmesi bebeklerde burun tıkanıklığı yaratabilir. Korkulacak birşey değil ama her bebekte bu tıkanıklık olur. Bebeğinizi biraz doğal büyümesine bırakmak en iyisi. Sakınan göze çöp batar derler ya ben buna çok inanırım.
 • Sevim 10-01-2018 20:27
  Bebeklerde burun tıkanıklığı özellikle kış aylarında sorun haline gelebiliyor. Aslında bu tip durumlarda en iyi yapılacak iş bir doktora görünmek. Fakat ateşi ve başka bir hastalık belirtisi yoksa burun tıkanıklığı için deniz suyu bire birdir deneyebilirsiniz.
 • Dilara 09-01-2018 21:02
  Bebeklerde burun tıkanıklığı eğer uzun süre devam etmiyorsa korkulacak bir durum değil. Bu nedenle bebeğinize olur olmaz müdahale yapmanızı tavsiye etmiyorum. Eğer uzun süre devam ediyorsa en iyisi çocuk doktoruna götürüp muayene ettirmeniz.
 • Aysel 08-01-2018 21:48
  Bebeğinizi üşütmezseniz kolay kolay burun tıkanıklığı olmaz fakat burun tıkanıklığı varsa ve uzun sürdüyse kesinlikle bir doktora göstermeniz fayda sağlayacaktır. Onun dışında siz dışarıdan müdahalede bulunlayın. deniz suyu iyi gelir fakat ne kadar sıkmanız gerektiğini iyi bilmeniz lazım eczacınız bu konuda size bilgi verecektir.
 • Müge 06-01-2018 21:52
  Hiç korkmanıza gerek yok eskiden beri bebeklerin burnu akar ve sonunda geçer. Son yıllardaki anneler en ufak olayları çok büyük sorunlar haline getiriyorlar. Çok fazla akıntı oluyorsa yapmanız gereken deniz suyu uygulamak devam ederse bir doktora götürmek.