Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?

5208 gösterim · 0 Yorum

"Bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilmeli?" sorusu emziren tüm anneler için önemlidir. Bebeğinin en iyi şekilde beslenmesini isteyen anneler, anne sütüne takviye besinleri ne zaman bebeğine vermeye başlamalı? Deneyimli Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay sorularımızı yanıtlıyor:

Bebek 4-6 aylık olana kadar ek gıdaya geçilmemeli

Anne sütü, bebeğiniz için vereceğiniz en güzel yiyecektir. İlk 4-6 ay bebeği sırf anne sütüyle beslemeye devam etmek gerekir.

Anne sütünün yararları nelerdir?

  • 7/24 hazırdır. Isıtmak, hazırlamak gerekmez.
  • Bebeği enfeksiyonlara karşı korur.
  • Özellikle, doğum sonrası ilk yarım saatte alınan ağız sütü dediğimiz kollostrum bebeğinizi ileriki yaşlarda alerjik reaksiyonlar dâhil birçok hastalığa karşı büyük bir koruyuculuğa sahiptir.
  • 4-6 ay bebeğin büyüme gelişmesi için sadece anne sütüyle beslemeye devam ediyor, ek gıdaya geçmiyoruz.
  • Anne sütünün fizyolojik faydaları dışında anneyle bebek arasında doğal bir duygusal bağ kurma özelliği de vardır. Bu yüzden anneler olabildiğince bebeklerini emzirmeli.

Peki ilk aylarda bebeği emzirme sıklığı nasıl olmalı? Özellikle, ilk 2 aylık dönemde bebek ağladıkça emzirilmeli. Bu bazen saat başı, bazen bir buçuk saat, bazen 45 dakika olabilir. Ama zaman içerisinde özellikle ilk iki aylık dönemde, 1,5- 2 saatler zamanla 2,5- 3 saatlere kadar çıkacak. Bebeğiniz size bunu belirtecektir.

Anne sütüyle ilgili şöyle bir detayımız var: Diyelim ki, bebek 7 aylık doğdu. 7 aylık doğan bebeğe hazır mama vermeye kalktığınız zaman ayına göre özel bir mama almak gerekir. Ancak yeni doğum yapan annenin sütü zaten yenidoğan bebeği için hazırdır. Bebeğiniz normal zamanda doğduysa 9. aya göre hazırdır. Bebeğin erken ya da geç doğması ya da zamanında doğması hiç fark etmez.

Ek gıdaya geçene kadar bebeğiniz için anne sütü her an elinizin altında, üstelik bedava, en sağlıklı, en doğru besindir.

Serpil Bozkurt Doğanay'ın Bebekli Annelere Beslenme Tavsiyeleri:

.