Bebeklerde Gaz Sancısı Varsa Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalı?

17458 gösterim · 1 Yorum

Bebeklerde gaz sancısı (kolik bebek) birçok annenin karşılaştığı bir problemdir. Gaz sancısı olan bebekleri emziren annelerinin de yediklerine dikkat etmesi ve gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerekir. Peki bebekte gaz sorunu (kolik bebek) varsa anne beslenmesi nasıl olmalı? Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay tüm anne adayları ve Bebek.Tv takipçileri için anlatıyor:

Bebeğinizde Gaz Sancısı Varsa Laktozsuz Süt Tercih Edin

Bebeklerde gaz sancısı bizim çok sık rastladığımız durumlar. Çünkü sindirim enzimleri henüz gelişmeye başlamadı. Özellikle, 2,5-3 aylık dönem bizim için çok zor ve farklı bir dönem. O yüzden eğer bebekte gaz şikâyeti had safhada ise süt içerken mümkünse laktozu alınmış sütü tercih etmek gerekir. Eğer onu dahi içemiyorsak, bebeğe o bile dokunuyorsa peynir kullanmak, yoğurdu ve sütü geçici süreliğine hayatımızdan çıkartmak gerek. 

Neler Gaz Yapar?

Bu arada gaz yapan yiyeceklerden olan çiğ soğan, sarımsak ya da taze soğanı hayatımızdan çıkartmak; sebzelerden mevsimine göre taze fasulye, kereviz, enginar yine gazı artıracak yiyecekler hayatımızdan uzak olursa daha rahat hareket edebiliriz.

Kış döneminde çok zorlanıyoruz çünkü karnabahar, brokoli, lahana ve pırasa inanılmaz gaz yapıyor. Tek rahat ettiğimiz yiyecek ıspanak. Her gün ıspanak yiyecek halimiz yok. O yüzden eğer mümkünse başka yiyeceklerle desteklemek gerekli.

Başka yiyeceklerde ne var? Patates var, balkabağı var, yer elması var. Bulabiliyorsak enginar da çok rahatlıkla kullanabiliriz.

Bakliyatlar bebeğe gaz yapıyor mu, yapmıyor mu bunu bir denemenizi istiyorum. En az gaz yapanlar arasında yeşil mercimek var. Diğerlerini de haşlayıp eğer kabuklarını çıkartırsak diğer bakliyatlar da neden kullanılmasın.

Bulgur Gaz Yapan Yiyecekler Grubunda

Bulgur süt salınımını artırsa da gaz şikâyeti olan bebek olduğu zaman yine de geçici olarak hayatımızdan çıkartmayı alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Sütlü tatlılar bile bazı zamanlar bebekleri rahatsız ediyor. Ancak bu çok geçici bir süre yaklaşık 2-2,5 ay. Sonrasında eski halimize geri dönüp tüm besinlerden rahatça yiyebiliyoruz.

Protein alımını tekrar desteklemek gerekiyor. Gaz yapmaz, et yiyebiliriz, tavuk yiyebiliriz, balık yiyebiliriz. İhmal olmaması sevindirici bir şey. Önemli olan sütü artırmak.

Rezene Çayı Gazı Gidermek İçin Kullanılabilir

Bu arada gaz giderici olarak rezene çaylarından faydalanabiliriz. Her yemekten sonra bir fincan taze kaynatılmış rezene bize iyilik getirecek. Bazen içerisine anason ya da papatya da ilave edebiliriz. Tatlandırmak istiyorsak bal, pekmez gayet güzel tercihler olacaktır.

Bebeğiniz alerjikse bal kullanımını da geçici süreyle istemiyoruz bu süreçte.

Yemeklere Bol Bol Kimyon

Bebeğimizde gaz sancısı varsa yemeklerimizi pişirirken istediğimiz her yemeğe baklagiller olabilir, sebzeler olabilir, bol miktarda kimyon kullanarak pişirebilirsiniz. Hatta kimyonu bitki çaylarının içerisine dahi katabilirsiniz. Rezene çayı kullanalım dedik, o içtiğiniz çayın içerisine bir tutam kimyon atmak da sizi ve bebeği rahatlatacaktır. Çok daha rahat uyuduğunu gözlemlemek için her yemeğinize yakıştı, yakışmadı diye ayırt etmeden etinize, sebzenize ya da baklagilinize ayırt etmeden bol miktarda kimyon kullanmaya devam ediniz.

Serpil Bozkurt Doğanay'dan Bebekli Annelere Beslenme Önerileri:

.

Avatar
  • İhre 19-08-2019 18:10
    Gaz yapma ihtimali olan taze fasulye kereviz ENGİNAR gibi gaz artıracak yiyecekler hayatımızdan uzak olursa daha rahat edebiliriz diyo hemen pesinden kışın tek rahat ettiğimiz yiyecek ıspanak her gün ıspanak yiyecek halimiz yok bulabiliyorsak ENGİNAR çok rahat kullanılabilir diyo kendi bile ne dediğinin farkinda olmayan birini bende gecmis dinliyorum