Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalı?

6512 gösterim · 0 Yorum

Emziren Anne Diyeti hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Emziren anne beslenmesi nasıl olmalı? Deneyimli diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay sorularımızı yanıtladı:

Emziren Anne Beslenmesi

Bebek dünyaya geldi, şimdi emzirme zamanı. Doğumdan hemen sonraki ilk yarım saat içerisinde anne sütü vermeye başlamak ilk hedefimiz olmalıdır. Bu konuda doktor ve hemşireler size yardımcı olacaklardır. Olabildiğince sabırlı ve elinizden geleni yapmanızı bekliyoruz ki daha sonraki süt salınımı sağlıklı ve iyi olsun. Peki bu dönemde ne yemeli, ne içmeli?

Emziren annelere diyet tavsiyesi:  

Gebelik süresince sağlıklı 9 ila 14 kilo arası kilo almayı başardık. Bundan sonra bebeğimizi beslemek gerek. Günlük ihtiyacımızsa normal ihtiyacımız olan kalorinin yaklaşık 500 kalori kadar üstüdür. Kaloriler ile ilgili sizi sıkmayalım. Neler yemeliyiz başlayalım:

Sabah uyandık demeyeceğim çünkü emziren annelerin 7/24 ayakta olacağı bir dönem. İlk kahvaltınızı yaparken sabah 6.00, 7.00, ya da 8.00 fark etmez proteinli gıdalarla başlamanızı istiyoruz. Ama her öğüne başlamadan önce 5 dakika, 10 dakika ya da yarım saat fark etmez, bolca su içmeye alışacağız. İçeceğiniz günlük 10-12 bardak su ama bunlar 250'liktir. Ortalama 3, 3.5 litreye tekabül eder. Su emziren anne diyeti için çok önemli. Çünkü depoda çok güzel besinlerimiz var.

Günlük yemeye de devam edeceğiz. 3, 3.5 litrelik suyu içerken arada yemek yemeyi de unutmayacağız. Anne adayları bazen çok zorlanıp kendilerini ihmal edebiliyorlar ya da sadece şekerli gıdalara ağırlık verebiliyorlar. Biz böyle bir şey hayatımızda asla istemiyoruz. Sabah gebelik döneminde yaptığımız gibi peyniriniz, yumurtanız, zeytininiz ve ekmeğiniz mutlaka olmalı.

İlk üç aylık dönemde bebeğinizi büyütürken hala zihin gelişimi çok yoğun devam ettiği için fındık, ceviz, badem ara öğünlerde atıştırmalık olarak en iyi arkadaşınız olabilir ve sizinle her yere gelebilirler. Kuru ya da taze meyveler hep hayatta var ancak öncelik taze meyvelerde olmalı diyoruz. Şekeri olan bir anne adayı bile doğumdan sonra şeker hastalığından kurtulacağı için artık o da tatlı ve istediği meyveyi yeme lüksüne sahiptir.

Gelelim, öğle yemeğine... Yemekleri ihmal etmiyoruz. Küçük bir sandviçle asla geçiştirmiyoruz. Tencere yemeği yemek bizim için çok kıymetli. Kocaman bir tabak, 10-12 kaşık kadar mümkünse etli bir sebze yemeği, güzel bir salata, 3-5 kaşık pilav ya da makarna diyeceğim ama bulgur sütü artıracağı için bulgur öncelikli tercih olmalı.

Akşamüstü bir ya da iki ara öğün yapabilirsiniz. Orada artık daha rahat tatlı yiyebilirsiniz. Özellikle sütlü tatlılar. Bir dilim kek, bir bardak süt yapabilirsiniz. Güzel bir peynirli börek, ayran olabilir. Evde ne varsa... Üzerine 1 tane meyve yediniz mi enerjimizi aldık, su içmeye devam, akşam saatine az kaldı.

Akşam saatlerinde yine biz proteinli gıdaları gebelikte olduğu gibi tercih edeceğiz. Güzel bir tabak tavuk yemeği, et yemeği, balık yemeği ya da baklagil yemeği. Yemeğimizin yanında istediğimiz kadar; çok abartmadan, 2 tabak asla değil, 1 tabak kadar pilav ya da makarna kullanılabilir. Ekmek olabilir, bunun karşılığı. Her gün akşam pilav yersek kilo almaya devam edebiliriz. Bu dönemde aşırı kilo almak, istediğimiz en son şey.

Yemek sonrası ara öğünler tamamen bebeğinizin uyku saatlerine bağlı. İlk dönemler, özellikle ilk 2 aylık dönemde çok sık emzireceğiniz için saat 8'de akşam yemeği yediyseniz, 10,11 ya da 12' de ara öğün hala yapabilir durumdasınız. Ya da parçalayabilirsiniz, birinde meyve yiyebilir, birinde biraz kuruyemiş yiyebilir. Birinde 1 bardak süt içebilirsiniz.

Serpil Bozkurt Doğanay'dan Bebekli Annelere Beslenme Önerileri:

.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalı? - Serpil Bozkurt Doğanay - Bebek.Tv

.