Emziren Anneler Ne Yememeli?

33939 gösterim · 5 Yorum

Emziren anneler ne yememeli? Emziren anneler hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından beslenmelerine son derece dikkat etmeliler. Böylelikle hem olası sorunları bertaraf edecek hem de en sık yaşanan bebekte gaz - yani kolik bebek- sorununu da aşacaktır. Deneyimli diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay emzikli kadınların uzak durması gereke besinleri vurguluyor, emziren annelerde gaz yapan yiyecekler ve dikkat edilmesi gereken diğer besinleri anlatıyor:

Emziren Anneler Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı?

Peki emziren anne ne yememeli? Deneyimli Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay sorumuzu yanıtladı:

Bebeğimize bir şey olacak diye korkuyoruz. Gaz yapacak diye korkuyoruz. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle bebeğimizi emzirme dönemimizde bolca su içerek yanlış bir şeyler yediysek onları vücudumuzdan atmaya çalışıyoruz. Bunun dışında emizren anneler olarak aşırı kafeinli tüketim yapmıyoruz. Kafeinli içecekler ve yiyecekler arasında neler var? Kahveler var, çikolata var, bunları abartmıyoruz. Emziren annelerde kafeinli yiyecekler ya da içecekler hayatımıza girdiği zaman bebeğinizin uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir. Bunu kesinlikle istemiyoruz. Bunun dışında işlenmiş gıdalardan uzak duruyoruz. Özellikle boyalı gıdalar, katkılı gıdalar. Bunları etiketlerin üzerini okuyarak rahatça görebilirsiniz. Ama bilin ki, doğalın dışındaki görüntüye sahip hiçbir yiyecek ya da içecek, size ya da bebeğinize uygun değildir. Bedenimizi olabildiğince temiz tutuyoruz. Bunun dışında anne adayları kesinlikle alkol kullanmıyoruz. Alkol, size ve bebeğinize zararlıdır.

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler Hangileri:

Gelelim, emzirme döneminde gaz yapan yiyecekler grubuna. Bunlardan neler var? Bulgur var, karnabahar var, brokoli var, pırasa var, kereviz var, lahana var, yani kış sebzelerinin çoğu var. Yaz sebzeleri grubunda da taze fasulye, bizim çok sevmediğimiz grupta. Bazı zamanlarda bamyanın bile gaz yaptığına dair yorumlar gelmekte. Bu arada yoğurt bile zaman zaman gaz yapabiliyor. Bunlardan korunmak için ne yapmalıyız? Yoğurt yerine daha çok peynir tercih etmeliyiz. Yoğurdun karşılığı olan süt, bu da gaz yapabiliyor. Sütü çıkartıp hayatımızdan laktozsuz süte geçebiliriz ya da sütlü tatlı tercih edebiliriz. Yemekleri pişirirken nasıl önlemler alıyoruz? Yemeklerimizi pişirirken olabildiğince az suda pişiriyoruz. Bol miktarda kimyon kullanıyoruz. Diyelim ki, gaz yapacağını düşündüğümüz bir şeyler yedik. Üzerine rezene ya da papatya çayı içmeyi asla ihmal etmiyoruz.

Serpil Bozkurt Doğanay'ın diğer Bebeklerde Beslenme videolarına da göz atın:

.

Avatar
 • Apiterapimerkezi 25-04-2020 21:10
  POLENİN  ISPATLANMIŞ FAYDALARI 1- Polen bütün vitaminleri taşımaktadır  3- Zekayı çalıştırır, kemik ve kas kuvvetsizliklerini giderir 4- Şeker hastalığına faydalıdır. 5- Bağırsak çalıştırıcıdır. 6- Aşırı yorgunluk, zayıflık, kansızlık,yavaş gelişme yi ortadan kaldırır. 7- Beyin yorgunluğu ve düşünsel bunalıma iyi gelir.  8- Sinir dengesini korur. 9-Sakinleştirici ve dinçleştirir. 10-Moral ve ruh sağlığına yararlıdır 11-Beyin ve kas gücünü artırır, .. 12-Görme yeteneğini arttırır. 13-Üstün kan yapıcı özelliği vardır.Kanı temizler,kanı filtre eder,alyuvar sayısını %30 oranında arttırır. 14-Hücre yenileyicidir. 15-Polenle beslenen annenin, bebeğine verdiği anne sütü daha uzun sürer. Böylece hem bebeğin gelişme bozukluğu önlenir hem de bebeğin kabızlığı önlenir, gazı giderir ve hastalık kapmamasına yardımcı olur. önlenir, gazı giderir ve hastalık kapmamasına yardımcı olur. 1 Gram Polendeki 8 mg B1 vitaminini şu besinler sağlar, 70 gram Bira mayası, 3 kg. Karaciğer, 8 tam kepekli ekmek, 20 kg. elma veya domates 1 Gram Polendeki 5 mg B2 vitaminini şu besinler sağlar 50 gram Bira mayası, 6 kg. portakal, 12 kg. domates, 16 kg. elma 74 adet beyaz ekmek 1 Gram Polendeki 27 mg B5 vitaminini şu besinler sağlar 35 gram Bira mayası, 13 kg. sığır eti, 25 kg. kabuklu buğday, 95 lt süt Polende bulunan vitaminler A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H, P, PP'dir. Polen Harika Besinlerin en üstünüdür. Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim,Organik sertifikalı Arı Ürünleri temini ve kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu tlf. ve Whatsapp tan ulşblrsnz.Saygılarımla,Apiterapi Merkezi.Kadir Onay
 • Sevim 12-01-2018 18:42
  Asitli içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bol bol su için ayrıca ıhlamur içmenizide tavsiye ederim fkat limon ya da farklı katkı malzemesi koymadan yalnızca ıhlamuru demleyip için. Gerçi bunu hatırlatmama bile gerek yok ama, alkol kullanıyorsanız içmeyin. Hamur işi tatlıları azaltın.
 • Emine 11-01-2018 19:53
  Sağlıklı beslenin asitli içeceklerden çok şekerli yiyeceklerden uzak durun. Sigara alkol kesinlikle hayatınızdan çıkmış olmalı. Ayrıca sadece beslenme değil streste çok önemli bir sorun emziren anneler için. Mümkünse stresten uzak bir hayat tarzı benimseyin. Bol bol gülün yeşil çayı mutlaka öneririm.
 • RuyaErtolga 11-01-2018 19:14
  Bir kere kesinlikle sigara içmemeli hatta sigara içilen ortamlardan dahi uzak durulmalı. Aynı şey alkol içinde geçerli tabii ki. Yumurta beyazı yemeniz çok faydalı tavsiye ederim çok fazla olmamak kaydıyla.
 • Serpil 07-01-2018 20:49
  Eskiden böyle anneleri ya da anne adaylarını bilgilendiren güzel siteler yoktu. O nedenle yiyeceklere fazla dikkat edilmezdi. Bu yüzden böyle sitelerin kıymeti bilinmeli, Ben anne adaylarına yumurta, balık ve kırmızı eti öneriyorum. Ayrıca fındık, badem ve ceviz içi yemenizde faydalı olur. Şeker bakımından yüksek meyveler tüketmemeye dikkat ediniz.