Emziren Annenin Tatlı Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

5746 gösterim · 0 Yorum

Ülkemizdeki genel bir inanış tatlının süt yaptığı yönünde. Bu sebeple lohusalık döneminden başlayarak emziren annelere tatlı yedirilmek istenir. Acaba emziren annenin beslenme listesinde tatlının yeri nedir? Sorularımızı deneyimli Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay yanıtladı:

Emziren anne diyetinde ne kadar tatlı tüketimi olmalı?

Günlük 500 kalorilik kadar cebimizde güzel bir içeceğimiz, yiyeceğimiz var. Bunu nasıl faydalanmalıyız?

Özellikle, öğleden sonra saatlerinde tatlı tüketimini tercih ediyoruz.

Akşam geç saatlerde, bebeğinizin enerjisi çok yükselir ve uyku saatini biraz öteleyebilirsiniz.

Öğleden sonra tatlı yiyeceksek ne olmalı? Benim ilk tercihim, sütlü tatlılar yönünde. Anne usulü evde yapılmış, muhallebi, sütlaç, tavuk göğsü ya da kazandibi. Olmadı, bir dilim kek, bir tane kurabiye yanına mutlaka süt ya da yoğurt.

Bebeğin gaz şikâyeti varsa sütümüzü laktozsuz tercih edebiliyoruz.

Hiçbirini yiyemedik. İki dilim dil peyniri gibi tuzsuz bir peynir alabiliriz. Eski usül yapılmış ancak pastörize süt kullanılmış, lor peyniriyle beraber yanına da bir dilim tatlı alabiliriz.

Emziren annelerin sütü sadece hamurlu tatlılar yiyerek artmaz!

Emziren anneler! Sadece hamurlu tatlılar yiyerek sütümüz artmaz!

Bu arada emziren anneler arasında favori olan helva da kullanılabileceklerimizin arasında yer alır. Ancak yine yanında proteinli ve kalsiyumlu bir gıdayla birlikte olması sağlıklı.

Bu arada meyvelerin tatlı olanları da tatlı niyetine kullanılabilir. Biz bunları eski usül tatlı da yapabiliriz. Biraz tarçınla beraber muamele edip pişirebiliriz ya da pişirmeden çiğ olarak istediğimiz gibi kullanabiliriz.

Bebekli Annelere Serpil Bozkurt Doğanay'dan Beslenme Tavsiyeleri:

​​​​​​​.