Emzirmenin Anneye ve Bebeğe Faydaları Nelerdir?

9490 gösterim · 0 Yorum

Emzirmenin Anneye ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Emzirmenin hem anneye hem de bebeğe büyük faydaları vardır. Gelin ilk olarak Emzirmenin bebeğe faydalarını inceleyelim:

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

  • Emzirmenin bebeğe en büyük faydası hiç kuşkusuz anne ve bebek arasında çok yakın bir bağın oluşmasına zemin hazırlamasıdır. Başka hiçbir zaman bebek ve anne bu kadar yakın temas halinde olma şansını yakalayamaz. Bu, bebeğin ruhsal gelişimi açısından son derece olumludur.
  • Emzirmek, aynı zamanda bebeğin fiziksel gelişimi, bağışıklık sisteminin gelişmesi, hastalıklarla mücadele etmesi konusunda da tam destek sağlar.
  • Ayrıca emzirmek bebeklerde görülebilen şeker hastalığı, lösemi, kulak enfeksiyonu ve çocuk obeiztesi risklerini de düşürür.
  • Her annenin sütü bebeği için özeldir ve başka hiçbir besin bebeğe anne sütünün sağladığı faydaları veremez.

Emzirmenin Anneye Faydaları

  • Peki Emzirmenin anneye faydaları neler? Bebeğine doya doya sarılmak dışında anneye en büyük faydalarından biri, rahmin hamilelik öncesi boyutuna dönmesi için gerekli hormonları harekete geçirmesidir.
  • Emzirmek aynı zamanda hamilelik boyunca alınan kiloların verilmesine de yardımcı olur. Emzirirken vücudunuz hamilelik öncesinde aldığınız özel tipteki yağı kullanarak, bu yağın vücudunuzun kalıcı bir parçası olmasını engeller.
  • Emzirmek, annenin doğru hızda kilo vermesine de yardımcı olur. Emziren kadın günde ortalama 500 – 800 kalori enerji harcar. Ancak unutmayın! Annenin emzirme döneminde çok hızlı kilo vermesi sağlıklı değildir, çünkü bu durum süt miktarını azaltabilir.
  • Emzirmenin anne açısından göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve şeker hastalığı risklerinde düşüşe sebep olduğu da bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Emzirmenin hem anne hem de bebek için faydaları saymakla bitmez. Bu yüzden bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar düzenli emzirmeye devam etmeli, bebek 6 aya gelene kadar herhangi bir sağlık problemi yaşamadıkça sadece anne sütüyle beslemelisiniz. Özellikle doğduktan hemen sonra bebeğin içtiği ağız sütü bebek için çok faydalıdır, bunu unutmayın.

Anne Sütü ve Bebek Beslenmesiyle İlgili Diğer Videolar:

​​​​​​​.