Gebelik Şekeri Diyeti Nasıl Olmalı?

3493 gösterim · 0 Yorum

Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay tüm anne adayları için cevaplıyor: Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) beslenmesi / diyeti nasıl olmalı?

Gebeliğin 7. ayında yapılan testlerle gebelik diyabeti yani gebelik şekeri ortaya çıkmış olabilir. Peki bu durumda anne adayları nasıl beslenmeli?

Gebelik şekeri varsa beslenme nasıl olmalı?

Öncelikle çay şekerini hayatımızdan çıkartmalı, beyaz unlu mamulleri, patates, pirinç, yer elması, havuç gibi yiyecekleri hayatımızdan geçici süreyle çıkartmalıyız. Bu sadece doğuma kadar devam edilen bir süreçtir. Doktor kontrolleri yapıldığında insülin kullanıp kullanmamak, bu besinleri ne sıklıkla kullanabilmek veya miktarları hiç mi olmayacak, bunları bize söyleyecektir.

Kişiye göre değişmekle birlikte kahvaltı, öğlen, akşam yemekleri, ara öğünler, sabah, öğleden sonra ve gece öğünlerinde mutlaka proteinli gıdaları kullanmalıyız. Bunlar arasında neler vardır? Yoğurt, süt ya da peyniri mutlaka kullanmamızı istediğimiz bir dönemdeyiz. Özellikle gebeliğin son üç aylık döneminde bebeğin kemik gelişimi de hızlandığı için, yaklaşık son doğacağı döneme gireceği miktar için üç katına çıkacak bebeğimiz var. O yüzden kalsiyumlu gıdalar bir numaralı tercih olmalı. Peynir, süt, yoğurt, ayran ya da kefir önemli bizim için.

Her ara öğünde öncelikle proteinli gıdamızı alıp daha sonrasında meyve ya da bisküvi ile bunu desteklemeliyiz. Saatler arası ortalama 2 saat gibi devam edebilir. Ancak gebelik şekeri çok kontrolsüz seyrediyorsa, birebir görüşmelerle bunlar daha sıkı düzenlenebilir ya da insülin dozlarınızın ayarlamasıyla her şey hallolabilir.

Gebelik şekeri (diyabeti) açısından sakıncalı meyveler hangileri?

Hamilelik dönemine şekerimizi hızlı yükseltecek hiçbir meyveyi, 2 aylık süreç için hayatımızda istemiyoruz. Bunların arasında muz, üzüm, incir, kavun, karpuz ve taze sıkılmış da olsa meyve suları var. Şekerleri hayatımızdan çıkardığımız gibi kan şekerimizi hızlı yükseltecek meyveleri de hayatımızdan geçici süreyle çıkartıyoruz.

Gebelik şekeri varsa kuru meyve tercihlerinde neler yapabiliriz?

Öncelik, kuru erik, kuru kayısı olabilir, belki yaban mersini, bunların arasında gidebilir. Hepsini yemeden önce az önce söylediğimiz gibi proteinli gıdalarla yaklaştırmak çok kıymetli olacak. Bu arada önceki trimesterlerde bahsettiğimiz, kansızlık için tavsiye ettiğimiz pekmezli içeceğimizi de gebelik döneminde şeker varsa kullanmıyoruz.

Gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) beslenmesi / diyeti nasıl olmalı? - Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay - Bebek.Tv 2017

.