Lohusalık Dönemi Nasıl Geçirilmeli? • Feride Esen'le #MutluBebekler

8031 gösterim · 3 Yorum
Lohusalık Dönemi Nasıl Geçirilmeli? Deneyimli eğitimci ve anne Feride Esen Bebek.Tv tarafından hazırlanan Mutlu Bebek yetiştirme Formülleri serisinde anlatıyor: Yeni doğum yapan her kadın lohusalık döneminde anneliğe adapte olmaya çalışırken bir yandan da fiziksel olarak kendisini toplama dönemindedir. Hem bedensel hem de ruhsal olarak özen gösterilmesi gereken "lohusalık dönemi nasıl geçirilmeli" sorusuna Feride Esen kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatıyor. Merhaba, Mutlu bebek yetiştirme formülleri serisindeki bu videoda lohusalık döneminden bahsedeceğim. Lohusalık hali çok farklı bir hal. Artık hamile değilsiniz çünkü bebeğiniz doğdu ama annelik nasıl bir duygu tam olarak onu da bilmiyorsunuz tam bir kafa karışıklığının yaşandığı bir dönem. Benim bebeğim 2 yaşına girmek üzere yani lohusalık biteli ooo yıl oldu. Ama o dönemi iyi hatırlıyorum. Hatta o dönem bir takım yazılar yazmıştım notlar almıştım bu videoyu çekmeden önce dönüp onları da okudum ve çok farklı bir kafayla karşılaştım yani lohusalık dönemine baktığımda şunu gördüm: Lohusa döneminde düşünen biri olmaktan çıkıp sadece hisleriyle yaşayan biri oluyorsun. Ve bu hisler çok abartılı yaşanıyor. Lohusa dönemi; hormonların ve vücudun eski ayarlarına dönme konusunda çaba sarfettiği bir dönem dolayısıyla ruh haliniz gel-gitli oluyor. Örneğin bebeğinizi kucağınıza alıp şarkılar söylerken bir anda “ben iyi bir anne değilim, bu işi de beceremiyorum” kafasına girebiliyorsunuz Ya da eski hayatınıza özlem duyuyorsunuz. Bir daha asla eskisi gibi uyuyamayacağım, eskisi gibi zayıf olamayacağım, eskisi gibi gezemeyeceğim endişeleri yaşıyorsunuz ve bu sizi keyifsiz yapıyor. Bebeğiniz her iki saatte bir karnının doyurmak istediğinden, uykusuzluk da had safhada oluyor ve bu sizi etrafa karşı tahammülsüz biri yapıyor ve çok alıngan biri oluyorsunuz. Böylesine değişik duyguların yaşandığı bir dönem. Peki bu durumu en az hasarla atlatmak için neler yapabilirsin. 1. Bebeğini tek başına emzir, odaya gir ve emzir, böylece sütün yetmiyor laflarını da duymazsın 2. Bebek bakımını tek başına yapabiliyorsan çevrenden sadece sana ve eve bakmalarını rica et. 3. Bebeğin sorumluluğunu tek başına üstlenme, eşini de bu sürece dahil et. Altını değiştirmek , banyo vs. 4. Eşine, bu dönemde çok hassas olduğunu ve her kadının bunu yaşadığını anlat ve destek iste. 5. Lohusalık dönemi boyunca hazır değilsen misafir kabul etme. 6. Dinlen, uyu, müzik dinle. Kitap oku diyeceğim ama ben o dönemde okuduğum 3 kitabı daha sonra tekrar okudumve her şeyi ne kadar yanlış anladığımı gördüm. Kafa pek rahat değil o dönemde. 7. Bebeğin mutlu ve huzurlu olmasını istiyorsan sen de çok iyi biliyorsun ki önce sen mutlu olmalısın. Bütün lohusalar, ilacınız bebeğiniz ve onun kokusu. Sağlıkla ve mutlulukla büyütün bebişlerinizi... Lohusalık Dönemi Nasıl Geçirilmeli? • Feride Esen'le Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri - Bebek.Tv 2017
Avatar
  • Aysel 10-01-2018 20:01
    Video da çok pratik ve ince noktalara parmak basılmış. Lohusalık dönemi çok hassas bir dönem olduğu için fazla misafir kabul etmemek sizin için en iyisi olacaktır. Bende 3 yıl önce bu deneyimi yaşadım keşke o zamanlar böyle bilgilendirici bir site olsaydı. Yeni anneler çok şanslı gerçekten.
  • Müge 09-01-2018 21:24
    Bu dönemlerde erkeklerin eşlerinin fazla bunaltmadan ilgilenmeleri çok önemli. Kadınların en hassas olabildiği dönemlerin başında lohusalık dönemi geliyor. Klasik müzik dinlemek bu dönemde kadınlar için çok yararlı olabilir. Zaten video tüm detayları anlatmış.
  • Emine 07-01-2018 20:04
    Lohusalık 6 hafta sürüyor ortalama benim için zor bir dönemdi insan gerçekten çok fazla değişim yaşıyor bu dönemde. Ben yaşamadım fakat depresyona dahi sokabilen bir dönem. Fakat video da söylendiği gibi özen gösterilirse sıkıntısız aşılabilir.