Süt Yapan Yiyecekler Hangileridir?

10240 gösterim · 4 Yorum

Süt Yapan Yiyecekler Hangileridir? Emziren annelerin en önemsediği konulardan biri de bebeğinin yeterli besini anne sütünden alabilmesidir. Bu yüzden emziren bir anne için süt yapan yiyecekler hangileridir sorusu büyük önem kazanıyor. Diyetisyen Serpil Bozkurt Doğanay sorumuzu yanıtladı:

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler:

Anne sütünü artırmak en büyük hedefimiz. Çünkü bebeğimiz ilk 4-6 ay sırf anne sütüyle beslenmek ve güzelce büyümek zorunda veya bizim isteğimiz bu yönde.

Her annenin sütünün bol olması çok kıymetli. Öncelikle su tüketimi çok kıymetli. Su tketiminde ortalama 3-3,5 litre hatta 4'e kadar çıkabiliyoruz. Bunun dışında rezene veya papatya çayı da kullanabiliriz.

Bulgur Süt Yapan Yiyeceklerden

Yiyeceklere gelince, bulgur bizim çok sevdiğimiz bir yiyecek grubu. Hem öğlen hem akşam 6-8 kaşık kadar bulgur kullanmak sütün artmasını çok çok destekleyecektir.

Koyu yeşil yapraklılardan faydalanmayı da seviyoruz. Koyu yeşil yapraklılar da mevsime göre ıspanak, semizotu ya da pazı kullanabiliriz. Salatalarda bolca yeşillik kullanmak da bizim istediğimiz diğer yiyecekler arasında yer almakta. En güzeli bunları çiğ olarak tüketiyorsak çok iyi çiğnemek.

Bebekte çiğ sebze bazı zamanlarda gaz yapabiliyor. Bunu azaltmaya çalışıyoruz. Ara öğünlerde kullanacağımız birer avuç fındık, ceviz ya da badem de sütün kalitesini artırmakta.

Rezene Çayı Süt Salınımını Artırıyor

Bunun dışında rezeneyi çay olarak içiyoruz ama hem gaz giderici hem de süt salınımını artırıcı özelliğe sahip.

Bebekte ciddi bir gaz şikâyeti yok ise bakliyatlar da süt salınımını yine destekleyen ürünler arasında yer almaktadır.

Sütün kalitesini devam ettirmek için proteinli gıdaları da es geçmemek gerekiyor. Balık bunlar arasında çok önemli bir yere sahip.

Malt İçecekler Anne Sütünü Artırıyor

Emzirme döneminde anne sütünü artıran bir başka içecekle daha tanışma zamanı. Marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz anneler için hazırlanmış malt içecekleri vardır. Günlük ortalama 1 bardak kadar 200-250 mililitre yeterli olacaktır. Daha fazla sütünüzün olması için daha fazla tüketime ihtiyaç yoktur. Bu içecekle aynı zamanda B grubu vitaminleri alacaksınız. Abartılı kullanırsanız da iştahınız çok fazla açılacak ve bu sizi tatlı tüketimine sevk edecek.

Önemli olan sağlıklı ve doğru sütü, doğru zamanda verebilmenizdir.

Serpil Bozkurt Doğanay'dan Bebekli Annelere Beslenme Önerileri:

.

Avatar
 • Selin 12-01-2018 18:37
  Sitede birbirinden güzel ve anneler için kritik bilgilere yer verilmiş. Tam anlamıyla anne bebek ilişkisi üzerine dört dörtlük site olmuş. Süt yapan yiyecekler değilde içeceklerde rezene çayını bende tavsiye ederim bu konuda çok faydasını göreceğinize eminim.
 • Çağla 11-01-2018 19:41
  Süt yapan yiyecekler önemli ancak en önemlisi Annenin yeterli sütü bebeğine emzirmesi. Bu sayede otomatikman vücut süt yapımını hızlandıracak ve süt artışı olacaktır. Tabi bunun yanında videoda yer alan önerileri uygulamanız ekstra avantaj sağlayacaktır.
 • RuyaErtolga 11-01-2018 19:09
  Verilen bilgilerin tamamına katılıyorum bir ilavede ben yapayım. Boza süt yapımında çok faydalı bir içecek saf ve organik boza alıp içerseniz faydasını göreceksiniz. Zaten geri kalan tüm etkili yiyecek ve içecekler videoda belirtilmiş.
 • Meryem 07-01-2018 21:24
  Süt yapımı için annenin bebeğini düzenli emzirmesi gerekir. Zaten düzenli emziren annelerde vücut yeterli sütü yerine koyar. Fakat illa takviye arıyorsanız benim deneyip olumlu sonuçlar aldığım komposto ve rezene çayını deneyebilirsiniz. Video çok yararlı olmuş bu konu ile ilgili.