Sütüm Yetiyor Mu? Bebeğim Doyuyor Mu? • Feride Esen'le #MutluBebekler

10600 gösterim · 6 Yorum

"Sütüm yetiyor mu? Bebeğim doyuyor mu?" emziren annelerin kafasına en çok takılan sorulardır. Tabi ki hiçbir anne bebeğinin aç kalmasını ve gelişim geriliği yaşamasını asla istemez. Lohusa annenin çevresindeki pek çok insan "sütün yetmiyor senin" gibi sözleri sarf eder ancak bunların acaba doğruluk payı var mı? Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri serisinde Feride Esen kendi tecrübelerinden yola çıkarak annelere tavsiyeler veriyor, deneyimlerini paylaşıyor.

Feride Esen:

Merhaba, Mutlu bebek yetiştirme formülleri serisindeki bu videoda Acaba sütüm yetiyor mu? Sorusuna cevap arayacağız. Öncelikle şunu belirtmeliyim, bu sorunun cevabını, bebeğiniz her ağladığında. Eltinin, kayınvalidenin, annenin, komşunun “kız senin sütün yetmiyor” tespitiyle çözmeniz mümkün değil. Hatta, daha hastaneden çıkmadan “sütün yetmezse diye mama yazıyorum” diyen doktorunun tespitleriyle çözmeniz de mümkün değil.

Bana da hastaneden çıkmadan bir çocuk doktoru mama yazmıştı. Ne diye mama yazıyorsunuz dedim. Sütün yetmezse diye yazıyorum dedi. Tamam da dedim. Ben hayatımda ilk kez 6 aylıktan küçük bir bebekle birlikteyim ve onun doyup doymadığını anlayabilecek biri kesinlikle değilim. Sen böyle yaparak benim algımı ne diye şekillendiriyorsun. Baştan, aaa sanırım sütüm yetmeyecek kaygısı aşılıyorsun.

Sütüm yetiyor mu? Bebeğim acaba doyuyor mu?

Sevgili yeni anneler, anne sütü her bebeğin hakkıdır ve çok ekstrem durumlar yaşanmadığı müddetçe her annenin sütü bebeğine yeter. Yenidoğan bir bebek, bir yetişkin gibi porsiyonlara ihtiyaç duymaz.

İlk günler her emişinde 2- 3 damla süt bile ona yeter. Ve siz emzirdikçe sütünüz artar ve onun büyüyen midesine yeter. Sütünüzün yettiğini anlamak için, bebeğin haftalık kilo alımına bakmalısınız. Burada önemli olan bebeğin kaç kilo doğduğu değil, doğumdan sonra kilosunun ne kadar arttığıdır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir konu var. Bebekler doğumu izleyen 1-2 hafta içerisinde kilo kaybetmeye başlarlar. Kilo kaybı oranı doğum kilosunun yaklaşık %10 civarıdır. Yani 3 – 3,5 kilo aralığında doğan bebek 1-2 haftalık olduğunda 300 – 400 gr. kaybedebilir. Bunun sebebi bebekteki beslenme alışkanlığının değişmesidir. Anne karnındayken plasentadan hazır olarak beslenen bebek, doğumdan sonra kendi çabasıyla beslenmek zorundadır. Memeye alışması biraz zaman alacağından, kilo kaybetmesi normal bir durumdur. Bu her bebeğin ve annenin yaşadığı bir durumdur, endişelenmenize gerek yok.

Bebekler ne kadar kilo almalı?

Peki biz sütümüzün yetip yetmediğini nasıl anlayabiliriz? Doktorunuz bebeğinizin haftalık kilo alımına göre sütünüzün yetip yetmediğini size söyleyecektir. Bebekler doğumdan itibaren ilk haftalarda ortalama 150 – 250 gr. alırlar. Süre arttıkça bu miktarda kademeli olarak ilerleyecektir. Bebek 6 aylık olduğunda doğumdaki kilosunun yaklaşık 2 katı ağırlığa sahip olmalıdır.( Bu miktarın da ortalama %10 civarında toleransı bulunur) Mesela benim bebeğim aylık bazda baktığımızda bir keresinde 1 kilonun üzerinde kilo almıştı, bir ayda sadece 500 gram almıştı. Ama doktorum bunun normal olduğunu, atak aylarının olduğunu ve bu aylarda bebeklerin daha az kilo alabileceklerini söylemişti ve endişelenecek bir durum yok demişti.

Emzirme ile ilgili söylenecek çok fazla şey var. Bu videoda kanayan bir yara haline gelen Acaba sütüm yetiyor mu? Sorusuna, bunu daha evvel deneyimlemiş bir anne olarak yanıt vermeye çalıştım. Sizler de bu soruya nasıl cevaplar verdiğinizi lütfen bizimle paylaşın.

Emzirmeyle ilgili daha detaylı videolarda görüşmek üzere.

Sütüm Yetiyor Mu? Bebeğim Doyuyor Mu? • Feride Esen'le Mutlu Bebek Yetiştirme Formülleri - Bebek.Tv 2017

Avatar
 • 08-10-2019 13:53
  Selam. Nerede web sitenizde ücretsiz xevil indirebilirsiniz? Desteğinizden bilgi aldım. Xevil, captcha çözümü için gerçekten en iyi programdır, ancak en son sürümüne ihtiyacım var. Teşekkür.
 • Sadiye Ozdemir 28-01-2018 14:51
  merabalar tamda bu noktadayım sütüm yetiyormu. bebeğim bi kaç gün sonra 6 aylık olcak. ilk 2 ay çok güzel kilo aldı. son üç ay 350 gr aldı. dr yetmiyo ek gıdaya geç dedi. bende güblerdir mama arayışındayım her noktada kitlendim bunaldım vermekde istemiyorum xaten almıyoda biberonla. memeyide 2 3 saatte bir 5 dk emdiği için tereddütde kaldım bunaldım bi fikir lütfen
 • Huriye 10-01-2018 20:31
  Annelerin kendi kendilerine en çok sorduğu soruların başında geliyordur, sütüm yetiyor mu ? ya da bebeğime sütüm yetiyor mu ? soruları. Ancak bu konuda kendinizi fazla bunaltmanıza gerek yok sütünüz bebeğinize yeter. Videoyu izlerseniz çok detaylı bilgi alabilirsiniz bu konuda.
 • Sevilay 09-01-2018 21:08
  Merak etmeyin sütünüz bebeğinize yeter. Bebeğiniz ne kadar çok süt içerse annede süt o kadar fazla olur. Kısacası bu döngüyü inceleyecek olursanız bebeğinize sütünüzün yetmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.
 • Raziye 08-01-2018 21:53
  Sütünüz göğüsünüzden sorunsuz çıkıyorsa acaba bebeğime sütüm yetiyor mu ? diye sormanıza gerek yok çünkü bebek doğası gereği doyum hissedene kadar sütünüzü içer. Videoyu dikkatlice izleyin zaten tüm detaylar anlatılmış. Bebeğiniz süt istediği zaman emzirmeyi atlamayın.
 • Berna 06-01-2018 21:56
  Sütüm yetiyor mu? diye kendinize sormanıza gerek yok bana göre çünkü bebeğinizi sorunsuz emziriyorsanız bebek zaten doğası gereği doyacağı kadar sütü içer ve bu ona yeterlidir. Yalnız bazı annelerde sütün dışarı çıkışında sorun yaşanabiliyor onun içinde pompa denilen sistemi incelemenizi öneririm.