Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme hem annenin gebelik dönemini rahat ve sağlıkla geçirebilmesi, hem de doğacak bebeğin anne karnında başlayan gelişiminin sağlıklı ilerlemesi açısından son derece özenli olunması gereken konuların başında gelir.

Hamileliğin farklı evrelerinde yani ilk 3 ayı (1. Trimester), ikinci 3 ayı (ikinci trimester) ve son 3 ayında (3. Trimester) beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken farklı unsurlar vardır. Tabi atılacak en doğru adım daha hamile kalmadan önce beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmek ve en azından katkılı gıdaları, aşırı ve niteliksiz beslenmeyi, alkol ve sigara gibi zararı %100 tescilli alışkanlıkları hayatımızdan geri gelmemek üzere söküp atabilsek. Böylelikle hem kendi sağlığımız hem de 9 ay 10 gün karnımızda taşıyıp sonra da 2 yıl boyunca sütümüzle emzireceğimiz bebeğimizin sağlığına yönelik mükemmel bir adım atmış oluruz.

Bugüne kadar yanlış beslenmiş olabilirsiniz. Ne yazık ki uzun yıllardır toplum olarak beslenme alışkanlıklarımızın çok da olumlu yönde değiştiğini söylemek mümkün değil. Katkılı gıdaların, gazlı içeceklerin, fast-food alışkanlığının, hormonlu-GDO’lu sebze-meyvelerin bizi çevrelediği bir dünyada yaşadığımızı üzülerek biliyoruz. Ancak bizim de güzel bir ata sözümüz var: “Zararın neresinden dönersen kardır”. Öyleyse karnımızda tüm gıdasını bizim bedenimizden alan bir canlının varlığını kalpten hissettiğimiz bir dönemde şimdiye kadar kendimize bazı haksızlıklar yapmışsak bile, bundan böyle hissettiğimiz sorumluluk duygusuyla hareket etmek en iyisi olmaz mı?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Bir kere ilk olarak artık olabildiğince doğal beslenmeli, hayatımıza büyük oranda nüfuz etmiş "zararlı" gıdaları artık geride bırakmalıyız. Bunlar katkılı gıdalardan tutun da raf ömrü uzun olsun diye işlem görmüş, sağlığı değil de ticari kazancı ön plana alan tüm gıdalar şeklinde özetlenebilir. Siz deyin GDO'lu biz diyelim boyalı, aşırı şekerli hatta şeker bile değil glikoz şuruplu o uzun yıllar sonra ne tür hastalıklara sebep olacağını bir türlü kestiremediğimiz tüm "gıdamsılardan" kurtulmamız gerekiyor. Aslında anneannelerimiz - babaannelerimiz - dedelerimiz nasıl besleniyordularsa; yani henüz margarin devri ülkemizde başlatılmadan önce atalarımız nasıl besleniyordularsa işte o şekilde beslenmeyi temel düstur edinmeliyiz toplum olarak.

Bebek Tv olarak Hamilelikte Beslenme kanalında hamileliğin tüm aşamalarında nasıl beslenmeniz gerektiği, hamilelikte kilo alımının nasıl olması gerektiği, hamilelikte diyet yapmanın uygun olup olmadığı, gebelik şekeri diyetinin nasıl olması gerektiği gibi soruları mesleğinde son derece deneyimli bir diyetisyen olan Serpil Bozkurt Doğanay’a yönelttik.

Eğer Hamilelikte Beslenme ile ilgili arayıp da bulamadığınız konular olursa lütfen bize iletişim sayfamızdan ulaşın. Bu konularda da videolarımızı en kısa zamanda hazırlayalım.

Tüm anne adaylarına hamilelik günlerinin ömürlerinin en güzel ve en mutlu günleri olmasını içten diler, sağlıklı, mutlu bebekler dileriz…

Bebeklerde Beslenme kanalımızdaki videolarımıza da göz atmayı unutmayın!

.

Bebeklerle İlgili

Paylaşmak istediğin videoların mı var?

VİDEONU YÜKLE, KANALINI OLUŞTUR